برخی موارد فقط زشتیها در جامعه پررنگ می شوند و به زیباییها و ظرفیتها پرداخته نمی شود. این نگاهی تک بعدی است که نباید در رسانه ها رایج شود.

دکتر سید ضیاء هاشمی روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی مدیران رسانه و روابط عمومی دستگاههای اجرایی خراسان رضوی در مشهد افزود: ماه محرم اوج زیبایی، و منطق عاشورا معرفی زیباییها است لذا رسانه نیز باید همین منطق را دنبال کند. بر اساس منطق عاشورا نباید تنها زشتیها به جامعه معرفی شوند زیرا در کنار زشتی، زیبایی نیز وجود دارد که باید مورد توجه باشد.
وی ادامه داد: پیام عاشورا منجر به بقای اسلام شده است لذا باید منطق عاشورا را پاس داشت و در جهت تداوم آن کوشید. منطق رسانه در جامعه دینی منطق امر به معروف و نهی از منکر است و اگر رسانه نتواند در جهت اصلاح امور امت گامی بردارد چه توجیه معنوی برای فعالیت خود دارد؟
مدیرعامل ایرنا گفت: رهیافت جامع نسبت به امور و جامعیت در کار اقتضای کار حرفه ای و راهبرد موفق امروز است. رسانه های موفق همینگونه عمل کرده اند. اصل صحت و دقت که در همه رسانه ها به عنوان ارزش خبری مطرح شده باید مورد تاکید باشد.

* لزوم تجهیز سربازان در جنگ رسانه ای
وی همچنین اظهار داشت: امروز یوم الجهاد است لذا کار سختی پیش رو داریم چون درگیر جنگ نرم و جنگ رسانه ای هستیم. در جنگ رسانه ای سربازان و لشکریان باید تجهیز شوند و از پشت جبهه نیز حمایتهای لازم صورت گیرد.
دکتر هاشمی دسترسی راحتتر به داده ها و تعامل مدیران دستگاههای مختلف را با رسانه از جمله اقدامات حمایتی توصیف و بیان کرد: جنگ رسانه ای کنونی جنگی واقعی است لذا هر روز در تلاش برای از دست ندادن سنگرها و فتح سنگرهای جدید هستیم.
وی ادامه داد: آنچه اخیرا در بصره اتفاق افتاد و همچنین فضاسازی در باره زائران خارجی در ایران نمونه هایی از جنگ رسانه ای و هجمه ای است که دشمن می خواهد از آن طریق سنگرها را از ما بگیرد.
مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: در شرایطی که در تمام دنیا همه کشورها تلاش می کنند داشته ها و جذابیتهای گردشگری خود را برجسته کنند، در ایران و خراسان رضوی جریانی علیه زائران خارجی شکل می گیرد تا جاذبه ها تبدیل به دافعه شوند. وظیفه رسانه های داخلی در این شرایط حساستر است زیرا می بایست با کار هوشمندانه و شجاعانه چنین توطئه هایی را خنثی کنند.
وی در ادامه ‘استقلال حرفه ای’ را از اصول و ارزشهای رسانه ذکر و بیان کرد: استقلال حرفه ای در کنار ‘صحت محتوا’ معنا می یابد. در زمان جنگ فرصت اشتباه نداریم، امروز شرایط خاص و حساسی است لذا رسانه ها باید با هم افزایی و همدلی کار را پیش ببرند.
هاشمی افزود: تنوع در رسانه امری طبیعی است اما در عین حفظ تنوع باید با دروازه بانی خبر در جهت هدف مشترک و حفظ ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و منافع ملی ایران فعالیت کرد. صداقت با مردم وظیفه رسانه است. همچنین رسانه باید با تاکید بر راهبرد ‘توجه به منافع ملی’ در جهت تنویر افکار عمومی گام بردارد.
وی ادامه داد: هم افزایی بین اصحاب رسانه، روابط عمومی و بدنه جامعه امری لازم است و باید با فعالیت اثرگذار و علمی سرمایه های اجتماعی را حفظ کرد.

* خط خبری رسانه های بیگانه
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست به شگرد رسانه های بیگانه در خدشه دار کردن چهره زائران و گردشگران مسلمان اشاره و بیان کرد: رسانه های بیگانه با دنبال کردن خط خبری خاص سعی در خدشه دار کردن مشهد، آیین اربعین و پیاده روی عاشور دارند.
سید جواد حسینی افزود: همگرایی بین شیعیان مغایر سیاست بیگانگان است لذا می کوشند از طرق مختلف این همگرایی را دچار خلل کنند.
از همین رو یک نشریه انگلیسی سال ۱۳۹۴ در لندن گزارشی سراسر کذب و غیرواقعی در مورد زائران غیرایرانی در مشهد منتشر کرد. در همین امتداد دشمن این خط رسانه ای را دنبال و سه پروژه تخریبی در این خصوص اجرا کرد که آخرین مورد آن را اخیرا شاهد بودیم و متاسفانه برخی رسانه های داخلی هم ناخواسته در این تله قرار گرفتند.
وی ادامه داد: هدف دشمن از این اقدام مخدوش کردن چهره معنوی مشهدالرضا و ایجاد خلل در تعامل شیعیان است که در فضای رسانه ای غیرواقعی رخ داد.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: این در حالی است که ۹۷ درصد عراقیهای زائر در قالب گروههای خانوادگی به مشهد سفر می کنند. بخش زیادی از جمعیت مجرد این زائران نیز با پای پیاده از شلمچه تا مشهد را طی کرده تا وارد این شهر شوند.
وی افزود: باید شرایط جذب ۴۰۰ میلیون مسلمان شیعه را از سراسر جهان اسلامی به مشهد فراهم کنیم لذا رسانه ها نباید به عملیات روانی دشمن بر ضد مشهد دامن زنند.

جامعه روابط عمومی