نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: الگوی رفتار رسانه ای اروپایی و آمریکایی پاسخگوی مسایل ما نیست و باید روشی نوین در این حوزه معرفی کنیم.

آیت الله لطف الله دژکام به مناسبت گرامیداشت هفته خبرنگار، عصر پنجشنبه در جمع اصحاب رسانه فارس در شیراز با تاکید بر اینکه الگوی ما در خبر رسانی اروپایی است، اظهار داشت: باید الگوی خبرنگاری را اسلامی کنیم و سخنان الهی و خدایی رابه مردم برسانیم نه اینکه تنها بر بُعد اومانیستی (انسان گرایی) که تنها بر قدرت، اقتصاد و سیاست تکیه می‌کند و به غیر خدا می‌پردازد، متمرکز شویم.
وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها باید با رقبایی بسیار قوی در اروپا و آمریکا مقابله کنند، گفت: با فیلتر شدن تلگرام چه اتفاقی افتاد، همچنان بسیاری از افراد از تلگرام استفاده می‌کنند، زیرا رقیب کاری کرده که اعتماد مخاطب جلب شده، شما نیز باید مهمترین ابزار جلب اعتماد، یعنی راستی و صداقت را به کار گیرید.
امام جمعه شیراز خطاب به اصحاب رسانه ادامه داد: شما باید برای ارتقای فهم مخاطب بکوشید تا مردم بدانند اگر رسانه‌ای راست نمی‌گوید آن را نپذیرند و همین موضوع است که برای رقیب محدودیت ایجاد می‌کند.
آیت الله دژکام افزود: راست نگفتن رقیب، زیرکانه است زیرا آنها پاره‌ای از حقیقت را می‌گویند، پاره‌ای را وامی‌گذارند یا حقایق کوچک را بزرگ جلوه می‌دهند و البته تکنیک آنها بر ما نیز تاثیر گذاشته است، به این صورت که خبر نماز جمعه در صدا و سیما، روزنامه‌ها و مجله ها در اولویت هفتم و هشتم جای می‌گیرد.
امام جمعه شیراز گفت: رقبا کاری می‌کنند که شما گاهی اوقات کم می‌آورید و این خوب نیست، باید تکنیک‌ها را پیدا و بدل آن را اجرا کنید.
آیت الله دژکام با بیان اینکه خبرنگاران باید جنگ رسانه‌ای را اداره کنند، گفت: اگر رسانه ها بدانند چگونه به این مساله ورود کنند، طرف مقابل نیز درمی‌یاید که باید از فریب مردم قطع امید کند، زیرا شما در صف اول ایستاده‌اید.
وی، توجه به هویت را عاملی برای تقویت امید و نشاط در بین اصحاب رسانه دانست و بیان داشت: رقیب در جنگ رسانه‌ای کاری می‌کند که امید قطع شود که البته با محاسبات خودشان کارشان درست است اما هویت ایرانی نمی‌گذارد آنچه می‌خواهند بشود زیرا جایگاه امید در هویت ایرانی ‌اسلامی است.
آیت الله دژکام همچنین از دانش رسانه‌ای به عنوان ابزار فعالیت‌های خبری یاد کرد و گفت: رسانه‌ها باید نقش امر به معروف و نهی از منکر را در مبارزه با فساد ایفا کنند و در عین حال آداب یک رسانه بودن را نیز از دست ندهند.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: گاهی اوقات مطلبی را تیتر قرار می‌دهیم که از منظر اطلاع‌رسانی ناقص است، در حالیکه تیتر‌ها نباید اتهام را متوجه جایی کنند، هر چند بیانگر پرسش، توقع و مطالبه‌ای باشند و باید توجه داشت که تهمت زدن و غیبت کردن به معنای خبررسانی نیست.
آیت الله دژکام تاکید کرد: باید در انتشار اخبار حدودی برای خود تعریف کنیم و بر این اساس اخلاق رسانه باید در کنار تکنیک‌های رسانه مطرح شود.
نماینده ولی فقیه در فارس، همچنین خواستار توجه بیشتر به حقوق اساسی جمهوری اسلامی شد و افزود: چنانچه رسانه‌ها به حقوق اساسی نپردازند، بسیاری از افراد ممکن است در تعاملات و رفتارهای سیاسی خود اشتباه کنند.
آیت الله دژکام بیان کرد: رسانه‌ها باید در این زمینه، منطقی بودن استدلال‌ها و پذیرش حق را تعالی بخشند و اگر عضوی از جریان سیاسی باشیم نیز باید به مرحله‌ای برسیم که سخن حق طرف مقابل را بپذیریم.
وی گفت: برخی جریان‌ها خود را با نظام مساوی می‌دانند و طرز فکر مقابل را نفی می‌کنند در حالیکه این اندیشه باید بدین ‌صورت تصحیح شود که ما جریان‌های درون نظام و جزیی از نظام هستیم اما مساوی نظام نیستیم.
امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه تقابل گروه‌های درون نظام نباید به جایی برسد که به خود نظام لطمه بزند، افزود: رقابت بین گروه‌ها اشکال ندارد اما هنگامی که می‌خواهیم مساله ای را حل کنیم نباید بگوییم رقابت نباشد زیرا جریان‌های مختلفی در نظام هستند که همه به اصول پایبندند و در این فضا رقابت‌هایی دارند که اگر به اصل لطمه نزند، مشکلی پیش نمی‌آورد.
آیت الله دژکام در بخش دیگری از مطالب خود به سخن برخی خبرنگاران مبنی بر نتایج مثبت حضور او در میان کسبه بازار شیراز اشاره کرد و گفت: تجربه نشان داده که ما در تعامل با یکدیگر، از گرفتاری ها و مشکلات عبور کرده ایم و این امر ناشی از آن است که ما به عنوان ایرانی مسلمان، یک هویت داریم و این هویت مشترک در بسیاری از مواقع تحمل ما را برای پذیرفتن فشارها فزونی می بخشد.
وی بیان داشت: ما از این هویت مشترک غفلت کرده‌ایم و شما خبرنگاران که از مقبولیت مردمی برخوردارید باید بر هویت مشترکی که همه ما را از یک رگ و ریشه معرفی می‌کند، تاکید کنید تا به تبع آن مسایل هم حل شود.
شورای فرهنگ عمومی کشور، هفدهم مرداد سالروز شهادت محمود صارمی را به عنوان روز خبرنگار نامگذاری کرد. محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در هفدهم مرداد سال ۱۳۷۷همراه با شماری از دیپلمات های ایرانی در مزار شریف افغانستان به دست عوامل گروه تروریستی طالبان به شهادت رسید.

جامعه روابط عمومی