مدیرکل روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: سازمان اوقاف صرفا حوزه دینی نبوده و در بخش‌های مختلف به مانند علم و فناوری، ورزش، بهداشت و سایر بخش‌هایی که جامعه نیازمند ورود به آن بوده وارد گود می‌شود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: سازمان اوقاف صرفا حوزه دینی نبوده و در بخش‌های مختلف به مانند علم و فناوری، ورزش، بهداشت و سایر بخش‌هایی که جامعه نیازمند ورود به آن بوده وارد گود می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، حجت‌الاسلام حسین سلیمانی عصر امروز در پنجمین نشست با نخبگان اصحاب هنر و رسانه که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه استان اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: معرفی هر چه مناسب وقف و ترویج این فرهنگ والای دینی و اخلاقی نیازمند عملکرد هر چه مناسب روابط عمومی‌ها و حرکت همگام با رسانه‌هاست.

وی افزود: بعضا مشاهده می‌شود که در اطلاع‌رسانی خدمات سازمان اوقاف و امور خیریه بسیار ضعیف عمل شده و همین موضوع سبب می‌شود که مردم شناخت کمتری با برنامه‌ها و خدمات این سازمان در سطح کلان داشته باشند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به برخورداری از ۲۲ موقوفه در زمینه آزادسازی زندانیان در سطح کشور، تصریح کرد: سازمان اوقاف صرفا حوزه دینی نبوده و در بخش‌های مختلف به مانند علم و فناوری، ورزش، حوزه بهداشت و درمان و سایر بخش‌هایی که جامعه نیازمند ورود بوده و خلاء‌ها و کمبودهایی در آن مشاهده می‌شود، برای دستگیری و حمایت وارد گود خواهد شد.

- فعالیت ارزنده واقفین در برخی از استان‌های کشور

سلیمانی به فعالیت‌های مناسبی که توسط واقفان در برخی از استان‌های کشور با درنظر گرفتن خانه‌های رایگان و یا ارزان برای زوجین جوان اشاره کرد و توضیح داد: در این راستا در استان همدان ۱۲۰ منزل و سنندج ۳۰ خانه توسط واقفان در نظر گرفته شده و در استان یزد نیز ۳۱۳ منزل در حال احداث است تا زوج‌های جوان در دو سال اول زندگی خود به صورت موقت در این منازل زندگی کنند.

وی بیان کرد: حوزه وقف بخش تک بعدی نیست، هر چند بسیاری از موقوفات در عرصه‌های مذهبی است و نیازمند این هستیم که واقفان در وقف اموال خود در سایر حوزه‌های مورد نیاز جامعه و در تمامی بخش‌ها ورود جدی داشته باشند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف با اشاره به اینکه در سطح کشور از ۱۳۳ بیمارستان درمانی برخورداریم، افزود: با توجه به اینکه شرایط اقتصادی مردم به مانند گذشته نبوده و عموم مردم در سطح متوسطی قرار دارند، با ارائه پیشنهاد اجرایی شدن طرح «وقف مشارکتی» این موضوع مورد تأیید مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قرار گرفت تا با تعریف این ساختار خیران بتوانند با مراجعه به سازمان اوقاف در وقف‌های مشارکتی یا جمعی نیز فعال باشند.

- آثار و برکات «وقف» نباید «متوقف» شود

سلیمانی بیان کرد: رویکرد دین مبین اسلام برای مسائل کوتاه‌مدت خیرات در مسیر صدقه، خمس، زکات و امثال آن بوده اما برای بلندمدت و بهره‌مندی از این امر خیر به وقف اموال توصیه کرده است.

وی ادامه داد: معتقدیم چنانچه فرهنگ وقف به خوبی در جامعه نهادینه شود، در صورت برخورداری از هرگونه تحریم اقتصادی ظالمانه و ضعف دولت‌ها با تکیه بر موقوفات خیران می‌توان بر بسیاری از مشکلات پیرامونی غلبه کرد.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف اظهار کرد: تجربه نشان داده که در هر استانی ترویج فرهنگ وقف به شکل ملموس و مناسبی انجام پذیرفته استقبال و ورود مردم نیز چشمگیر بوده و در حوزه‌های مورد نیاز جامعه با در نظر گرفتن شرایط استان‌ها واقفین اقدام به وقف اموال خود کردند.

وی با اشاره به اینکه واقفین باید به سمت وقف‌هایی که نیازمندی‌ها و مشکلات مهم اجتماعی، پزشکی، علمی و ورزشی جامعه را درمان می‌کند سوق داده شوند و صرفا در حوزه‌های دینی ورود پیدا نکنند، یادآور شد: نیت واقفان با جزئیات بیان شده آن اجرایی می‌شود، هر چند با راه‌اندازی مرکز مشاوره و درنظر گرفتن نیازهای مهم مردم خیرانی که به سازمان اوقاف و امور خیریه مراجعه می‌کنند از مهمترین نیازهای منطقه مطلع می‌شوند تا پیشنهادهای مناسبی برای وقف در بخش‌های مورد نیاز مردم ارائه ‌شود.

- ضرورت افزایش هماهنگی در اوقاف استان‌ها

سلیمانی در چهارمین نشست اندیشه‌ورز کارشناسان روابط عمومی‌های شمال‌غرب کشور نیز اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلاتی که در حوزه روابط عمومی و تبلیغات اوقاف و امور خیریه استان‌های مختلف کشور دیده می‌شود، انجام تبلیغات و نامه‌نگاری‌ها با سربرگ و تبلیغات غیرمتحدالشکل بوده و هماهنگی مناسبی در این حوزه دیده نمی‌شود.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف ادامه داد: در طراحی‌های شکلی نشریات می‌توان قالب خاصی را تنظیم کرد تا فعالیت‌های مدنظر در سراسر کشور به شکل واحد انجام پذیرد و در نصب تابلوهای دیجیتال، مناسب‌سازی فضای ادارات و فضاسازی‌های داخلی نیز به صورت یکپارچه عمل کرد.

وی بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی سازمان‌های اوقاف در استان‌های مختلف کشور تأکید کرد و اظهار داشت: به منظور ترویج فرهنگ وقف و توجه به فضاسازی‌های خیابانی، روابط عمومی استان‌های مختلف با ارسال فهرست محل‌هایی که از تردد مناسبی برخوردار هستند به منظور اولویت‌بندی در فرهنگ‌سازی و تبلیغات میدانی اقدام کنند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: توجه به پربارتر شدن فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و برگزاری جشنواره‌های مختلف در بین کارکنان سازمان اوقاف در افزایش روحیه کار و همدلی و اتحاد مجموعه تأثیر بسزایی داشته و بر تحقق این مهم تأکید ویژه‌ای وجود دارد.

وی بیان کرد: برگزاری نشست صمیمی مدیران و مسؤولان معاونت‌ها با کارکنان به مناسبت‌های مختلف و اختصاص دادن قسمتی از وقت خود برای دلجویی از آنان در افزایش بازدهی و تأثیرگذاری برنامه‌های سازمان تأثیرگذاری عمیقی را ایفا خواهد کرد.

سلیمانی گفت:در برخی از استان‌ها مشاهده می‌شود که برگزاری کلاس‌های آموزشی و اصول برخورد با مراجعه‌کنندگان که یادآور تعهد و تخصص در کار است، جدی گرفته نمی‌شود و به منظور تعامل هر چه مناسب با ارباب‌رجوع توجه به اصول اخلاق کارمندی و یادآوری صفت زیبنده خدمت به مردم در تمامی شرایط ضروری است.

- جایگاه روابط‌عمومی فراتر از خبرسازی است

وی بیان کرد: کارمندان دستگاه‌های اجرایی به نیازهای فنی و مهارتی در کنار آموزش‌های نحوه رفتار با ارباب‌رجوع نیازمندند، چنانچه بازاریابان شاخص نیز با استفاده از فنون مهارتی در جذب منابع مالی و فروش محصولات خود موفق عمل می‌کنند؛ کارکنان ادارات نیز تحت هر شرایطی با رعایت اصول اخلاقی با سعه صدر پاسخگوی مراجعه‌کنندگان باشند تا رضایتمندی مردم به صورت کامل حاصل شود.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: روابط عمومی‌ها باید به دنبال برنامه‌های محتوایی باشند و تنها به دنبال فعالیت‌های کلیشه‌ای و مناسبتی معمول در حد نصب بنر و برگزاری مراسمات بدون بازده و رفع تکلیف نباشند.

سلیمانی با شمردن ویژگی‌ روابط عمومی‌های موفقی که زمینه پیشرفت اهداف سازمانی را نیز فراهم می‌کنند، توضیح داد: روابط عمومی خوب و قوی با فضای رسانه‌ای به خوبی تعامل داشته و در عین رساندن عملکرد سازمان به گوش مردم، به صورت کامل و شفاف دیدگاه جامعه را نیز به مدیران انتقال می‌دهد و چنانچه نقدی بر مجموعه خود بود، با جان دل پذیرا می‌شود.

- خدمات وقف به نخبگان جامعه تشریح شود

وی ادامه داد: خدمات وقف باید به نخبگان جامعه تشریح شود، چرا که این افراد ضمن آشنایی با اهداف این عمل خداپسندانه در آشناسازی اقشار مختلف مردم و تأثیرپذیری در بین آن‌ها بسیار مناسب عمل کرده و اثربخشی بیشتری را خواهند داشت.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه نهادینه کردن فرهنگ وقف نیازمند شفاف‌سازی فعالیت‌های اوقاف است، یادآور شد: وقف عملی ماندگار و صدقه جاری بوده و با همسو شدن نخبگان جامعه و آشنایی آنان با آثار و برکات وقف، عموم مردم نیز با این فرهنگ زیبا عجین خواهند شد.

سلیمانی بر لزوم افزایش ارتباط تنگاتنگ روابط‌عمومی‌ها با مردم تأکید کرد و ادامه داد: قابلیت و توانمندی استان‌های مختلف متفاوت از یکدیگر بوده و شناسایی نقاط قوت و آسیب‌شناسی دقیق در افزایش سرمایه‌های اجتماعی و تداوم مسیر جاری کردن وقف، این چشمه همیشه جاری مفید واقع خواهد شد.

جامعه روابط عمومی