۵ راهبرد می تواند برای عزیزانی که در ارتباطات خود به دنبال ارتباطی موثر هستند تا روابط خود را بیش از پیش بهبود ببخشند ، کارایی نسبی داشته باشد .

راهبرد اول : احساسات شما بیانگر واقعیات هستند .

قطعا اکثر شما دوستان با ان ال پی ( برنامه ریزی عصبی کلامی ) آشنا هستید. در ان ال پی بر این مهم تاکید می شود که احساسات شما حتی اگر خودتان تمایلی هم نداشته باشید ، واقعیاتی را از شما به طرف مقابلتان منعکس می کند ، و سعی کنید همیشه میان گفتار و رفتارتان هماهنگی ایجاد کنید ، و در اصطلاح عامیانه ” حرف و عملتان یکی باشد ” .

پیشنهاد می شود:  موفقیت کوانتومی یا شیادی؟!

شاید بارها این صحبت را شنیده باشید که گفته می شود : فلانی حرف دلش را نگفت یا اینکه فلانی دارد نقش بازی می کند و …

به نظر شما چرا افراد چنین برداشتی را از سخنان دیگران می کنند ؟

مهمترین دلیلی ( البته به نظر من ) که می شود در جواب این پرسش داد این است که ، وقتی فردی در حال سخن گفتن است و سعی می کند به اصطلاح نقش بازی کند و گفته هایش با رفتار و واکنش هایی که از خود نشان می دهد هماهنگی نداشته باشد ، دیگران به تصنعی بودن رفتار پی خواهند برد .

 

راهبرد دوم : مراقب صدایتان باشید .

فراز و فرودهای صدا ( بالا و پایین بردن میزان صدا )  ،گام صدا ( سریع یا کند حرف زدن ) ، دانگ صدا ( آرام یا بلند حرف زدن ) می تواند نقش بسیار مهمی را در تاثیر یک کلام ایفا کند.

خیلی از مواقع با افرادی هم کلام شده اید و یا سخنرانانی را مشاهده کرده اید که کلامشان بیشتر شبیه به لا لایی است تا یک صحبت معمولی و یا سخنرانی .

قطعا” شما هم مثل من فقط لحظه شماری کرده اید که هر چه سریعتر از دستشان راحت بشوید .

 

راهبرد سوم : اگر می خواهید مردم ایده ها و نظرات شما را قبول کنند ، ایده های خود را با شور و شوق به اشتراک بگذارید.

نه شور شور ، نه بی نمک.

شور و اشتیاق خود را به فراخور موقعیتی که در آن صحبت می کنید و محتوای مطالب و جایگاه خود کنترل کنید.

خیلی مراقبت گفتار خود باشید ، متوجه باشید که چه می گویید. هیچ وقت دچار این توهم نشوید که شما از دیگران برتر هستید. لطفا” بین شور و شوق با جوگیری تمیز قائل شوید .

پیشنهاد می شود:  سخنران واقعی کیست؟

چند وقت پیش یکی از دوستانم فردی را به بنده معرفی کرد که در حال حاضر شاید بین ۲۶ تا ۲۷ سال داشته باشد. این فرد یکی از افرادی است که در حوزه فن بیان و از این قبیل زمینه ها فعالیت دارد ، در رزومه خود چیزهایی را ذکر کرده بود که بر اساس سن این فرد ، تقریبا محال بود و تا حدی فخرفروشی بود ، آن هم نه از نوع واقعی خود ، بلکه کاملا خیالی و آمالی .

دوستان خوبم ، زمانی که جوگیری با شور و شوق تمیز داده نشود ، سبب ایجاد حس بد در مخاطب خود می شوید و این امر چیزی جز خدشه دار کردن رابطه را به دنبال نخواهد داشت .

 

راهبرد چهارم : ارتباط چشمی

بسیاری از اندیشمندان رفتارشناسی ، چشم ها را به پنجره های روح تشبیه کرده اند .

چشم ها می توانند واقعیاتی را از شما به دیگران منتقل کنند . در روابط خود سعی کنید به چشمان مخاطب خود نگاه کنید . این امر تاثیری شگرف بر روابط شما خواهد داشت .

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که افراط یا تفریط در تعامل چشمی ، هر دو به یک میزان مُخِلِ برقراری یک ارتباط موثر است .

سعی کنید در ارتباطات چشمی دو نفره زمانی که شما گوینده هستید ، هر چند ثانیه (۴ تا ۵ ثانیه ) یک گردش چشم داشته باشید . به این صورت که هر ۴ تا ۵ ثانیه که به چشم های طرف مقابل نگاه می کنید ، برای ۱ثانیه هم که شده ، به اصطلاح چشم های خود را از چشمان طرف بردارید .

پیشنهاد می شود:  راهبردهای تقویت حافظه

 

راهبرد پنجم : مطالعه حرکات دیگران

در بسیاری از تعاملات می توان به جای گوش دادن به کلمات و گفتار طرف مقابل ، به حرکات بدنی طرف مقابل گوش فرا دهید .

بررسی حرکات دیگران می تواند نشان دهنده صداقت و یا عدم صداقت طرف مقابل در گفتارش باشد .

به بیانی در یک رابطه ، حرکات دیگران ، حتی بدون اینکه کلمه ای بر زبان بیاورند ، می تواند حاوی پیام آنها باشد .

پس نیاز است برخی مواقع به صدای تَنِ دیگران گوش فرا دهید تا به صدای کلام آنها .

امیدوارم که از این مقاله بهره لازم را برده باشید . صمیمانه منتظر نظرات ارزشمند شما همراهان هستم.

جامعه روابط عمومی