محتوای کوتاه بخش هایی دارد که هدفی را پیگیری میکنند و آن چیزی نیست جز بیان نکات صریح و ساده در راستای خلق اثری سرگرم کننده است

جامعه روابط عمومی؛ سال ها پیش یک ایده برای ساخت تبلیغ برای نوعی محصول از شرکت second romance ارایه شد که مخاطب آن زنانی بودند که بین ۳۰ تا ۴۰ سال سن داشتند. در ابتدا تصمیم بر ساخت یک تیزر تبلیغاتی ویدیویی بود، اما عامل اصلی نگرانی، این بود که افراد زیاد تلویزیون نگاه نمی کردند.

 

اساس ایده محتوای کوتاه در بازاریابی محتوی
برای استراتژی برنامه ریزی شده دو هدف را در نظر گرفتند. هدف اول لازم نیست لزوما این ویدیو تجاری باشد. یعنی میتوانست دارای محتوایی باشد که مخاطب آن را میپسندد پس ایده داستان عاشقانه مطرح شد.

 

نکته دیگر که بسیار مهم بود تایم ویدیو ها بود. اگر بیش از اندازه طولانی میشد موضع درآن فراموش میشد و بیننده پیام را دریافت نمی کرد. بنابراین ایده ی ۹۰ ثانیه ای بودن آن را مطرح کردند. این ایده هرگز پیاده نشد و دوره ی آن به قبل از youtube و ویدئوهای موبایل بر می گردد. بینندگان بسیار پایین و هزینه ساخت بسیار بالا بود. اما چیزی که واضح است این است که در حوزه بازاریابی محتوا، مفهوم جدیدی کشف شد: محتوای سریع و کوتاه یا همان Snackable Content که از مهمترین ارکان های بازاریابی آنلاین نیز میباشد.

 

محتوای کوتاه در سال ۲۰۱۲ آژانس تحقیقات Pew، تحقیقی روی میانگین زمانی محبوب ترین ویدیو ها انجام داد. روند واضح و روشن بود: ویدیوهای بسیار محبوب کوتاه هستند و ۲۸ درصد از ویدئوهای محبوب حتی کمتر از یک دقیقه زمان داشتند. معنی اصلی لغت snack در واقع یک میان وعده مختصر و مفید است.

 

این مبنای تولید محتوای کوتاه میباشد. محتوای کوتاه بخش هایی دارد که هدفی را پیگیری میکنند و آن چیزی نیست جز بیان نکات صریح و ساده در راستای خلق اثری سرگرم کننده. BuzzFeed را در نظر بگیرید، که در حال حاضر در زمینه ی Snackble Content در سطح دنیا مشهور و جهت دهند میباشد.

 

آمار نشان میدهد میانگین دیدن کردن از این سایت ۵ دقیقه میباشد. خوب است بدانیند سایتی که پربازدید کننده ترین راBuzzFeed هدایت می کند Face book است. و ترافیکی که از Face book می گیرد در حدود سه برابر ترافیکی است که از Google و سایر موتورهای جستجو می گیرد.

 

اساسا snackable content محتوایی است که کوچکتر شده است تا ساده تر و سریعتر مورد استفاده قرار گیرد و مهمتر از همه اینکه شمارا وادار به اشتراک گذاری کند و شما را برای مشاهده ی دیگر پیام ها ترغیب کند. برای تولید محتوای کوتاه میتوانیم از شرکت های رایه دهنده خدمات بازاریابی آنلاین بهره بگیریم و در بازاریابی محتوا هوشمندانه تر عمل کنیم.

 

نحوه تبدیل محتوا به snakeable content
در فرآیند بازاریابی محتوا برای اینکه بتوانید محتوایی کوتاه خلق کنید روش هایی وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

• با قسمت بزرگی از محتوا شروع کنید. این جمله مارک تواین همیشه در ذهن من ماندگار است: اگر زمان بیشتری داشتم، نامه ی مختصرتری مینوشتم. این یعنی اینکه آغاز کردن با خلق یک محتوای طولانی و سپس خارج کردن قسمتهایی از آن کار بسیار راحت تری است.

 

• پیام های خود را به شیوه های مختلفی عرضه کنید. سلایق و علاقه مرد بسیار باهم متفاوت است. یک ایده یا پیام را از راه های مختلف میتوان به آن ها نشان داد. آن را tweet کنید یا از طریق گرافیک و ویدئو آن را منتشر کنید.توجه به سلایق مخاطب در بازاریابی آنلاین از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.

 

• محتوا ها را به هم متصل کنید. فاکتور ذاتی در محتوای کوتاه یا Snackble Content این است که مردم از پیام های کوتاه بسیار استفاده میکنند بدون آنکه حتی کوچکترین دقتی به تعداد ان ها داشته باشند. شاید شما با من هم عقیده باشید که شاید یکی از دلایلی که بسیاری از مردم روزانه مطالب زیادی را در Facebook مطالعه می کنند وجود مطالب منتشر شده کوتاه در آن است. بخاطر همین باید توجه کنیم مطالب بهم متصل و پشت سرهم باشند. مثلاً وقتی کسی یک مقاله را می خواند باید سریع به او خواندن مقاله ی دیگری پیشنهاد داده شود.این نکته از مهمترین نکات در بازاریابی شبکه های اجتماعی میباشد.

 

• مطالب کوتاه تان را به اشتراک بگذارید. با کمی دقت در رفتار دیگران و حتی خودمانن میفهمیم مردم علاقه زیاد ی به نشان دادن ویدیویی دارند که خودشان آن را دیده اند. بنابراین در هر بخش یک گزینه اشتراکقرار دهید و میزان تمایل به اشتراک گذاشتن آن را مبنای اندازه گیری خودتان قرار دهید.

 

نتیجه گیری

منتقد ها از این که نسبت به گذشته ها کمتر به پیرامون خود اهمیت میدهیم معترض هستند و در مقابل آن، بچه ها را می بینیم که سری کتابهای طولانی هری پاتر را می خوانند یا به بازی های کامپیوتری با داستان های پیچیده علاقه نشان می دهند. ولی یک چیز را مطمینم و آن این است که مردم شانس زیادی در استفاده از محتواها دارند.

 

این فرصتی برای محتواهای کوتاه و ساده است و فرصتی است که بیش از هر زمان دیگر، تکنولوژی و رسانه های جدید در زمینه بازاریابی محتوا و بازاریابی آنلاین در اختیار ما قرار می دهند.

جامعه روابط عمومی