از دست دادن مشتری به نوعی یک هشدار است. مهم این است که بفهمید ازدست دادن مشتری به معنای یک شکست نیست و آن یک فرصت برای از بین بردن ضعف هاست

هر شرکتی در هر کسب و کار ی حداقل یکبار با از دست دادن مشتری روبرو شده است، گاهی اوقات این قضیه برای صاحب کسب و کار بسیار گرانتر از معمول تمام میشود. اگر شما صاحب کمپانی هستید، ساده است که خودتان را مقصر بدانید، امید خود را از داده و برای آینده دچار استرس شوید. اما در این اوضاع باید سعی کنید با حفظ خونسردی از وضع موجود در جهت بهبود کسب و کار خود استفاده کنید.

 

جامعه روابط عمومی؛ با مشتری که در حال ترک کردن شما است با همان ادب و رفتار همیشگی که قبلا رفتار میکردید رفتار کنید. در این زمینه اگر بخواهیم یک شرکت عالی مثال بزنیم ، شرکت دیجیتال پلاس یکی از آنهاست. به گفته یکی از مشتریان آن ها هنگامی که او برای لغو اشتراکش با آن ها تماس گرفته بود رفتار آن ها با او همچنان فوق العاده بود، به گفته او رفتار ان ها با مشتریانشان بقدری عالی بود که بعد چند سال رفتار آن ها با خودش را فراموش نکرده است. مساله اینجاست که شما در حال حاضر یک مشتری از دست میدهید ولی رفتار و روابط عمومی قوی شما باعث توسعه کسب و کارتان میشود. بعضی اوقات از دست رفتن یک مشتری میتواند فرصتی عالی برای کسب‌وکار باشد. طبق گفته بیل گیتس: "ناراضی‌ترین مشتریان شما بزرگ‌ترین منابع برای یادگیری شما هستند."

 

آنچه از مشتری باید یاد بگیریم
برای اینکه آمار از دست دادن مشتری خود را کاهش دهید باید شکافی که بین توانایی های شرکت و انتظارات مشتری است را پر کنید. بهترین را گرفتن بازخورد از مشتری است.این نکته را مورد توجه قرار دهید که بازخورد تا چه حد درآینده کسب و کار شما اهمیت دارد. اجرای برنامه های بازاریابی و فروش و دیدن نتیجه آن همواره لذت بخش است اما چیزی به ما نمی آموزد.

 

روش گرفتن بازخورد دقیق و قابل اعتماد
در زمینه روابط عمومی استفاده از نظرسنجی هایی در مورد کیفیت خدماتتان را نباید فراموش کنید. کسی وقتی برای جواب دادن به آن ها نمیگذارد. بله! اگر مشتری روی آن وقت بگذارد و و آن را بطور کامل و براساس صداقت پاسخ دهد همه چیز عالی است اما واقعیت این است که کسی چنین چیزی را پاسخ نمیدهد. هرچه سوالات بیشتر به همان اندازه پاسخ ها هم بی دقت و کم حوصله تر خواهد بود. همینطور درباره زمانی که باید برای نتیجه گیری منطقی از بازخوردها برای ایجاد برخی تغییرات بگذارید، توجه کنید. بارها شنیده ایم که دیر رسیدن خیلی بهتر از هیچوقت نرسیدن است ، ولی این نکته را هم توجه کنید که زود رسیدن خیلی بهتر از دیر رسیدن است. شما نباید اجازه بدهید مقدار زمانی که برای رفع یک نقص میگذارید باعث از دست رفتن حتی یک مشتری براساس همان نقص شود. در سیستم روابط عمومی برای گرفتن بازخورد های سریع و دقیق یک سوال اساسی بپرسید: چه چیز باعث میشود خدمات مارا به دوستانتان پیشنهاد دهید؟ و گزینه ای برای گرفتن نظرات ایجاد کنید، از این طریق میتوانید تردید های زیادی را در مورد خدماتتان از بین ببرید.

سیستم متریک های وفاداری مشتری
در سایت promoter.io متریک های وفاداری مشتری دیده میشود.این روش کارکرد سا ده ای دارد. مشتری موقع جواب دادن به سوال ذکر شده عددی بین صفر تا ده را نشان میدهند. این ارقام نشان دهنده احتمال توصیه خدمات شما به دیگران توسط مشتری را نشان میدهد. پاسخ صفر تا شش به معنی پایین بودن احتمال توصیه شما به افراد دیگر توسط مشتری است. این مشتری ها به احتمال خیلی زیاد شما را ترک میکنند. برای جلوگیری از رفتن اینئ مشتری ها باید تلاش کنید نظر آن ها را جلب کنید.در بخش دیگری محلی برای دریافت نظرات کوتاه مشتریان وجود دارد که میتوانند نظرات خود را در آن بنویسند، مانند آسان برای استفاده، گران، رابط خوب و غیره. این نظرات بدلیل صادقانه بودن اهمیت زیادی دارند و با تجزیه تحلیل آن ها میتوانید نکات مفید زیادی را متوجه شوید.

 

تاثیر برخی تغییرات در کسب و کار
وقتی شما یک بهبود در کسب‌ و کار خود ایجاد کردید، اطمینان حاصل کنید مشتریان ناراضی شما از آن با خبر شده اند. بعضی اوقات یک تغییر هرچند ساده برای مشتری اهمیت بسیار زیادی پیدا میکند. شاید اینکار باعث جلب توجه آن ها و تصمیم برای عدم ترک شما بشود.

 

از دست دادن مشتری به نوعی یک هشدار است. مهم این است که بفهمید ازدست دادن مشتری به معنای یک شکست نیست وآن یک فرصت برای از بین بردن ضعف هاست. زمانی رفتن مشتری شکست است که دلیل رفتن او را درک نکنید.

جامعه روابط عمومی