ایجاد روابط پایدار با مشتری کلید اصلی موفقیت در یک کسب و کار میباشد. ارتباط محکم و روابط عمومی قوی با مشتری بجز رابطه بلند مدت، باعث این میشود که مشتری محصول و خدمات مارا به دیگران هم توصیه کند

جامعه روابط عمومی؛ ایجاد روابط پایدار با مشتری کلید اصلی موفقیت در یک کسب و کار میباشد. ارتباط محکم و روابط عمومی قوی با مشتری بجز رابطه بلند مدت، باعث این میشود که مشتری محصول و خدمات مارا به دیگران هم توصیه کند.

 

روش های حفظ رابطه بلند مدت با مشتری
طبق نظر صاحب نظران در زمینه مشاوره کسب و کار متاسفانه بسیاری از بیزینس ها توانایی حفظ مشتری را ندارند، آن ها نمیدانند چگونه با روابط عمومی قوی یک تجربه عالی برای مشتریانشان رقم بزنند و سبب افزایش کیفیت خدمات و در نتیجه رضایتمندی مشتری شوند. بررسی ها ثابت کرده ارتباط برقرار کردن با مشتری یکی از بهترین راه ها برای افزایش کیفیت خدمات و بالا بردن رضایتمندی میباشد. مشتریان راضی بهترین تبلیغات ما هستند زیرا در بیشتر موارد مردم به تجربه شخصی افراد از محصول بیشتر از خود حرف های تولید کننده اهمیت میدهند. ولی چگونه با مشتری ارتباطی قوی برقرار کنیم؟ در ادامه متن چند توصیه مهم برای ارتباط برقرار کردن موثر با مشتری آمده است.

 

شناخت صحیح از مشتری
شما باید با استفاده از روابط عمومی از مشتری اطلاعات جمع آوری کنید، باید نام مشتری، نیازها، خواسته‌هایش و مقداری از اطلاعات شخصی او را داشته باشید. امروزه بهترین روش تمایز در کسب و کارتان از تجربیات مشتری بدست می آید پس درباره مشتری هایتان تحقیق کنید. هرگونه تماس با مشتری را یک فرصت برای ایجاد ارتباط با او بدانید.

 

شناخت نیازها و خواسته های مشتری
با استفاده از روابط عمومی میتوانید نیازهای او را تشخیص دهید، ولی باید در جهت نیازهایی که شناسایی کردید برنامه ریزی کنید. فقط شناسایی نیازهای حال حاضر مشتری کافی نیست ، باید نیازهای آینده را پیش‌بینی کنید و برای آن ها هم راه حل ارایه دهید و با پیدا کردن راه حل برای آن دید مشتری را گسترش دهید.

 

ارتباط برقرار کردن از طریق خطوط مختلف
غیر از وسایل ارتباطی قدیمی مثل تلفن، نامه پستی از راه ایمیل، وب‌سایت، پیام‌های فوری با مشتری خود ارتباط برقرار کرده و به او نزدیک شوید این مراحل علاوه بر اینکه ارتباط شما با مشتری را حفظ میکند در زمینه بازاریابی و فروش عوامل مهمی محسوب میشود. در مجموع از بین ابزارهای ارتباطی، ارتباط آنلاین با مشتری از اهمیت زیاد برخوردار است. انتخاب های زیادی برای روش ارتباط با مشتری داشته باشید و مشتری ترجیح میدهد از کدام روش ها با شما ارتباط برقرار کند.

 

دادن اطلاعات کامل به مشتری
مشاوره کسب و کار بسیار بر این موضوع تاکید دارد و مفهوم آن این است که بررسی کنید که مشتری چه نگرانی های دارد و جواب های کامل و قابل فهم برای مشتری ارایه دهید. در ارتباط با مشتری صادقانه برخورد کنید، کاری کنید مشتری انتظاراتی معقولانه داشته باشد، اگر برای پاسخ به سوالی از مشتری لازم بود تحیق کنید حتما اینکار را انجام دهید. انجام این کارها این حس را در مشتری القا میکند که او اولین اولویت شما میباشد.

 

پیگیر و شنونده بازخوردهای مشتری باشید
باز خورد گرفتن از مشتری و درک کردن انتقاد و پیشنهاد از آن ها باعث میشود که محصول کاملتر و ضعف هایش رفع شود و روابط عمومی قوی خیلی به این نکته کمک میکند. اعتراض مشتری در مورد محصول باعث میشود بفکر اصلاح آن باشید. برای داشتن بهترین محصول در جستجوی پیشنهاد مشتری که شامل قابلیت جدیدی که به آن نیاز دارند و انتقادات از ویژگی های فعلی محصول باشید.

 

از بحث بیهوده با مشتری دوری کنید
حتی اگر اطلاعات مشتری اشتباه است یا فرضیات نادرست دارد، تلاش کنید درکش کنید و تاکید کنید که او را میفهمید.برنکات کلیدی گفتگو تاکید کنید تا اطمینان حاصل کنید او منظور شما را بطور کامل درک کرده. تلاش کنید به نحوی منطقی او را راضی کنید انتظارات منطقی ای داشته باشد.

 

موقع ارتباط با مشتری از عنوانی که او ترجیح میدهد استفاده کنید
تمایلات مشتری را شناسایی کنید، اگر علاقه نشان میدهد او را به نام کوچکش صدا کنید او را با این نام صدا کنید، این مورد به مشتری وابسته است اما چیزی که اهمیت دارد روش شناخت شما از مشتریتان است و اینکه خواسته های او اولویت اصلی شما است.

 

در هر وضعیتی با مشتری صادق باشید
تعهد دادن برای مسایلی که نمیتوانید به درستی انجام دهید بعدها به ارتباط شما با مشتری آسیب میزند. تلاش کنید شرافتمندانه ارتباطتان را برای سال های طولانی حفظ کنید.

 

امروزه حیات کسب و کار ما وابسته به ارتباط طولانی با مشتری است زیرا برقراری ارتباط با مشتری علاوه براینکه بازخوردهایی را برای تلاش در بهبود کسب و کارمان بما میدهد،باعث میشود مشتری رضایتمند از خدمات و محصول ما در بین سایر افراد تعریف کند که خود این مساله بهترین تبلیغ است. این عمل باعث تقویت برند شما هم شود، مشاوره برندینگ بسیار بر آن تاکید دارد.

جامعه روابط عمومی