هاورد کاسکی، مدیر عامل بخش مشاوره رسانه ی مارکت تایرز فور دی سی در ارتباط با مبحث هنر سخن رانی می گوید: تمام امید شما به واکنش مخاطب است.

ترجمه از پرستو جهان بین؛ بین الملل / "مردم گوش کنید" ممکن است با شنیدن این کلمات از خواب بیدار شوید یا جا بخورید! اما زمانی که صحبت از نطق آغازین سخن رانی می شود شما می خواهید توجه مردم را جلب کنید. هاورد کاسکی (Howard Kosky) مدیر عامل بخش مشاوره رسانه ی مارکت تایرز فور دی سی (markettiers4dc) در ارتباط با مبحث هنر سخن رانی می گوید: تمام امید شما به واکنش مخاطب است.

 

مساله ی کلیدی متمرکز کردن میزان توجه، حذف حرف های غیرضروری، شیرین کاری، تحرک (بالاو پایین پریدن) ، صراحت و پاسخ گویی به نیاز های مخاطب است.کافی ست مخاطب را در مسیر صحبت های خود قرار دهید وبتواند بطور مطلوب سخن رانی تان را پیش بینی کند. در این بخش برای اطمینان بخشیدن از اینکه بقیه ی ارایه ی شما برای مخاطب به یادماندنی بشود چند نکته را با دلایل منطقی آورده ایم.

 

۱٫ برنامه ریزی کنید. همیشه برای آغاز و وسط و پایان طرحی داشته باشید.
۲٫ یک نمایش راه بیندازید. در سخن رانی کلمات قدرت دارند اما شیوه ی ارایه آن ها اهمیت بیشتری دارد. شما اینجایید تا به کلمات ارزش بدهید بنابرین به افت وخیز صدایتان فکر کنید کل اتاق را درگیر کنید، بیشتر افراد را سرگرم کنید. مهم نیست نقش چه شخصیتی را بازی می کنید، در ارایه اعتماد بنفس داشته باشید
۳٫ به خوبی تمرین کنید. گاهی اوقات باید فی لبداهه آغاز کنیم و این یک استثناست نه یک قانون. بنویسید. زمان بندی کنید. تمرین کنید، خودتان را نقد کنید و تکرار داشته باشید.
۴٫ پرشور و اشتیاق باشید. آمادگی قبل از ارایه تا حدی شما را آسیب ناپذیر می سازد. حالا نوبت سبک است. نشان دادن اعتماد بنفس بدون اینکه متکبر به نظر بیایید حایز اهمیت است.
۵٫ انسان باشید. فقط مازوخیست ها دوست دارند به سخن رانی های یکنواخت گوش کنند. تن صدایتان را بصورت محاوره ای حفظ کنید. خوشیفته نباشید، در صورت اقتضاء، کمی شوخ طبعی وچاشنی اخلاق شخصی تان را به آن اضافه کنید.
۶٫ با خودتان روراست باشید. " سخنرانی روبروی آینه ترتیب دهید و حتا راه رفتن تان را تمرین کنید.شما ربات نیستید و لازم نیست سیاست مسئولیت اجتماعی شرکت خود را کلمه به کلمه طی نیم ساعت تکرار کنید.
۷٫ هرگز پوزش نخواهید. اگر کلافه هستید، مکث کنید و چند نفس عمیق بکشید. با این کار از عذرخواهی کردن در امانید. با نوشیدن یک جرعه آب برای خود زمان بخرید به ویژه وقتی که ذهنتان خالی می شود و می خواهید افکارتان را سروسامان دهید.
۸٫ عجله نکنید. از سکوت نترسید. گروه های کم تر از ده نفر اغلب تمایلی به قطع صحبت ها و برقراری ارتباط در وسط ارایه ندارند و این بدین معنا نیست که سخنرانی شما را دوست ندارند بلکه بهتر است به این فکر کنید که دارند با دقت به شما گوش می دهند.

جامعه روابط عمومی