امروز یکی از نخبگان ارتباطات و بالاخص اینفوگرافیک را در سرویس در مسیر روابط عمومی معرفی می کنیم

مریم سلیمی ۳۰ دی ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد. او پژوهشگر حوزه‌های ارتباطات و ارتباطات تصویری و مدرس دانشگاه‌های آزاد ، سوره و علمی -کاربردی است که به تدریس در دو حوزه گرافیک و علوم ارتباطات (روزنامه‌نگاری و روابط عمومی) مشغول است.
وی دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی (واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی)، کارشناس‌ ارشد گرافیک/ ارتباطات تصویری (دانشگاه سوره) و کارشناس‌ ارشد روزنامه‌نگاری (دانشگاه آزاد اسلامی) است که موضوع رساله‌های دانشگاهی وی در مقطع کارشناسی ارشد مرتبط با حوزه گرافیک خبری و اطلاع رسان است.

وی به همراه دکتر یونس شکرخواه از مولفان نخستین کتاب فارسی زبان در حوزه گرافیک خبری و اطلاع‌رسان در ایران با عنوان گرافیک خبری و اطلاع‌رسان است. سلیمی همچنین از مترجمان کتاب گرافیک اطلاع رسان ۲ (اینتراکتیو) نوشته آلبرتر کایرو است.

کتاب گرافیک خبری و اطلاع رسان منتشر شد
سلیمی در حال حاضر عضو کارگروه تخصصی گرافیک کتابها و مواد درسی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش است. وی همچنین مشاور رسانه‌ای سازمان‌های متعدد و نیز داور مقالات برخی مجلات و نیز داور بعضی جشنواره‌های دانشجویی است.

وی فعالیت خود در حوزه گرافیک خبری و اطلاع‌رسان را از نیمه دوم سال ۱۳۹۰ آغاز کرده و به عنوان مسئول تیم گرافیک خبری و اطلاع‌رسان خبرگزاری نسیم، به تولید اثر در این حوزه اقدام کرده است. تاکنون بیش از ۶۰۰ اثر در همین حوزه، از وی و همسرش (بهروز مظلومی‌فر) در خبرگزاری نسیم منتشر شده که اخیراً نیز آثار آنها قدم در حوزه برهم کنشی یا اینتراکتیو نهاده است.

تلاش‌های وی با همراهی جمعی از طراحان فعال در حوزه گرافیک خبری و اطلاع رسان، موجبات برگزاری نخستین نمایشگاه گرافیک اطلاع‌رسان در ایران را در حاشیه بیستمین جشنواره مطبوعات (۱۷ اسفند۱۳۹۲، تالار وحدت) فراهم کرد. وی همچنین به یاری دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌ها (وابسته به معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، نخستین دوره آموزشی رسمی گرافیک اطلاع رسان و خبری را در شهریور ۱۳۹۳ در این مرکز برگزار کرد.

تاکنون وی در دوره نمایشگاه مطبوعات طی سالهای ۹۳ و ۹۴ به معرفی گرافیک اطلاع رسان و گرافیک اطلاع رسان ۲ (اینتراکتیو) پرداخته است.

وی که کار در حوزه مطبوعات را از روزنامه خبر آغاز کرده، دارای سابقه همکاری با هفته نامه باور، روزنامه توسعه، روزنامه ابرار اقتصادی، روزنامه دنیای اقتصادی، ماهنامه روابط عمومی و فصلنامه هنر هشتم در سمت‌های مختلف خبرنگار، گزارشگر، دستیار سردبیر، کاریکاتوریست، طراح و مدیر هنری است. وی همچنین دارای سابقه همکاری با خبرگزاری‌های فارس (۱۳۸۱ - ۱۳۹۲) و تسنیم (از بهمن ۱۳۹۲) است.
نتایج پژوهش‌های سلیمی در حوزه‌های گرافیک خبری و اطلاع‌رسان، رسانه‌های اجتماعی، ارتباطات و... ، در قالب مقالات علمی، پژوهشی و علمی، ترویجی در مجله جهانی رسانه، فصلنامه رسانه، فصلنامه راهبرد، فصلنامه فرهنگ ارتباطات، و نیز در کتاب‌ جشنواره‌های مختلف بین‌المللی در آلمان، ژاپن، مالزی و... به چاپ رسیده است.
وی همچنین دوره‌های آموزشی، کارگاه و سخنرانی‌هایی متعددی در حوزه گرافیک‌خبری و اطلاع‌رسان و گرافیک اطلاع رسان ۲ (اینتراکتیو)، بازی خبری و جدی تحت عناوینی همچون کاربرد گرافیک خبری و اطلاع رسان در روابط عمومی، نقش بازیهای جدی در مدیریت افکارعمومی، استفاده از توانمندی‌های عینک گوگل در روابط‌عمومی و بازاریابی و... در مرکز مطالعات رسانه، نمایشگاه مطبوعات، کنفرانس روابط عمومی الکترونیک، سازمان علوم پزشکی، وزارت ورزش و جوانان و... داشته است.
سلیمی تاکنون مقالات متعددی را ویژه گرافیک اطلاع رسان تحت عنوان کلی بصری سازی محتوا در ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر کرده که برخی از عناوین آنها گرافیک اطلاع‌رسان و عکاسی، رزومه، کارت ویزیت، کارت پستال، بروشور، تقویم و کاغذ کادو و بسته‌بندی مبتنی بر گرافیک اطلاع‌رسان و همچنین گرافیک اطلاع‌رسان تأتو و ابزارهای پوشیدنی و گرافیک اطلاع‌رسان محیطی، نصبی و فیزیکال هستند.
سلیمی همچنین دارای دو دفتر شعر با عنوان تردد بی‌تو و پلاک آبی (انتشارات آشیان) است.
عمده موفقیت‌ها و جوایز دریافتی سلیمی مربوط به حوزه‌های روزنامه‌نگاری و گرافیک در چهاردهمین، پانزدهمین، هیجدهمین و نوزدهمین جشنواره مطبوعات و همچنین کسب عنوان در نخستین جشنواره اینفوگرافیک فارسی، خاکریز شیشه‌ای و... است.

 

مرجع : همشهری آنلاین

جامعه روابط عمومی