امروزه در بسیاری از جوامع بشری دسترسی به اطلاعات و اخبار همزمان با روند رو به توسعه و پیشرفت کشورها به نوعی به یکدیگر گره خورده و تفکیک آنها غیرممکن است یا اینکه به سختی انجام می پذیرد.

حجت الاسلام بهمن نبیلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی در زمینه اهمیت خبر در جامعه و جایگاه خبرنگار اظهار داشت: امروزه در بسیاری از جوامع بشری دسترسی به اطلاعات و اخبار همزمان با روند رو به توسعه و پیشرفت کشورها به نوعی به یکدیگر گره خورده و تفکیک آنها غیرممکن است یا اینکه به سختی انجام می پذیرد.

وی گفت: در عصر حاضر کسب اخبار و دستیابی به آخرین اطلاعات به نوعی در زندگی روزمره مردم لازم و ملزوم به نظر می رسد. از این رو خبرنگار را به عنوان تولید کننده خبر می توان عاملی تاثیرگذار برای ایجاد بسترهای اطلاع رسانی و تسهیل کننده رشد آگاهی و افکار عمومی جامعه در حوزه های مختلف، برشمرد.

استاد علوم اجتماعی و رسانه افزود: نقش رسانه ها به خصوص خبرنگار را به هیچ وجه نباید در توسعه آگاهی در جامعه انکارکرد. در جهان حاضر رسانه ها یکی از ارکان آگاهی بخشی و نقش آفرین در ساختار و مهندسی فرهنگی، اجتماعی و فرهنگ عمومی جامعه قلمداد می شوند و هر چه به سمت جلو پیش برویم سطح توقع عمومی از دست اندرکاران انتقال اطلاعات و همچنین شفافیت و توجه به صحت و سقم اخبار بالا و بالاتر می رود.

نبیلی با اشاره جایگاه رسانه در جامعه ایران اظهار داشت: امروز کشور متناسب با سطح تحولات اجتماعی و فرهنگی و به ویژه در سال های پس از انقلاب با موج فزاینده در نهضت رسانه ای مواجه شده به نحوی که به موازات حرکت انقلاب و به ویژه طی سال های اخیر با رشد روز افزون رسانه ها به لحاظ کمی و نیز کیفی روبه رو شده است.

استاد رسانه و علوم اجتماعی افزود: به لحاظ سختی کار و تلاش مستمر و شبانه روزی قشر خبرنگار و همچنین رسانه ها به تناسب نقش و جایگاه و از همه مهمتر رسالت خطیر و پراسترسی که دارند متاسفانه به لحاظ تسهیلات اجتماعی و رفاهی برای این قشر پیش بینی های لازم انجام نپذیرفته و ضرورت دارد از سوی مسئولان و دست اندرکاران به موازات رشد فرهنگ عمومی و سیر تحول تکنولوژی، صنعت و نیاز جامعه به رسانه ها بیشتر از گذشته توجه شود.

نبیلی گفت: هرچقدر بتوانیم به رسانه ها اهمیت داد و مشکلات و موانع بر سر راه این قشر زحمتکش را برطرف کرد، در واقع بی ثباتی در اطلاع رسانی و آگاهی در جامعه را برطرف کرده ایم و با تامین امنیت شغلی برای بسیاری از روزنامه نگاران و خبرنگاران، می توان فرهنگ نقدپذیری و انتقاد سازنده را ترویج کرد.

جامعه روابط عمومی