مدیر کل امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خبرنگاران و روزنامه نگاران به دنبال کشف حقیقت هستند و همین موضوع شغل آنها را بسیار مخاطره آفرین کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین سید علی حسینی عصر پنجشنبه در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان قزوین که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، افزود: امروزه بسیاری از کارتل ها و بنگاهای خبری و حاکمان سیاسی در دنیا فرایند جهانی شدن را به عنوان یکی از برنامه های مهم و مورد نظر خود پیش می برند تا جامعه جهانی را مناسب با خواست خود منطبق کنند.

وی ادامه داد: این جایگاه خبرنگاران است که با پوشش حقایق مقابل این فرایند ایستاده و مقاومت کرده و همه ما نیز باید به حقیقت ولو اینکه در هردینی هستیم پرداخته و آنرا آشکار کنیم.
این مسئول گفت: روزنامه نگاران و اصحاب رسانه دنبال حقیقت هستند و همه باید در کنار این قشر تلاش کنیم که حقیقت منتشر شود.

مدیر کل امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رشد فناوری و نقش آن در گردش اطلاعات، گفت: در عصر جهانی شدن و انفجار اطلاعات یا جهان دانلود و آپلود تمامی تعریف های گذشته کنار رفته و همه می توانند هر چیزی را منتشر کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه تولید محتوا باید عقب ماندگی خود را جبران کنیم، افزود: متاسفانه ما اکنون جزو کشورهای دانلودکننده بوده و تنها به فکر دریافت همه چیز هستیم درحالی که باید با تولید محتوا افکار عمومی جهانی را جذب کرده و در راستای پیشبرد اهداف خود گام برداریم.

حسینی ادامه داد: امروز ارتباطات جهانی بسیار پیچیده شده و تشخیص سره از ناسره بسیار سخت است و باید بپذیریم ذهن ها چالاک و تیز شده اند.

وی گفت: به منظور رشد در عرصه رسانه باید به دنبال حرفه ای شدن خبرنگاران و روزنامه نگاران داخلی باشیم که برای تحقق این هدف توجه به سه اصل روزنامه نگاری یعنی خبر، مصاحبه و گزارش بسیار مهم است.

حسینی ادامه داد: خبر سلول اصلی روزنامه نگاری وجوهره خبرنگاری است که به عناصری مشخصی پاسخ می دهد.

این مسئول گفت: خبر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و خبری که راست و درست باشد ارزش مضاعفی دارد و باید توجه داشت که حتی یک خبر نادرست می تواند جامعه ای را متلاشی کند.

وی به ویژگی های یک مصاحبه خوب نیز اشاره کرد و ادامه داد: مصاحبه یعنی نفوذ در فکر یک فرد و مصاحبه گر کسی است که با فن و هنر روزنامه نگاری به ذهن مخاطب رسوخ کرده و بتواند مطلب اصلی خود را از مصاحبه شونده به دست آورد.

حسینی با اشاره به نیاز خبرنگاران به روزآمدی، تصریح کرد: اگر در این حوزه خبرنگار ضعف داشته باشد نمی تواند اثربخش باشد.

وی اضافه کرد: گزارش گری و تهیه گزارش نیز از اهیمت بسیار زیادی در حرفه خبرنگاری برخوردار است و اگر هنرمندانه و حرفه ای و با درک و فهم خبرنگاری تهیه شده باشد در دل مخاطب خواهد نشست و اثرگذار خواهد بود.

این مسئول، ارتقای دانش روز خبرنگاری را لازمه کار اصحاب رسانه در استان ها دانست و گفت: باید آموزش و پرورش نیروها را در استان ها جدی بگیریم.

۶۰۰ اثر به هفتمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان قزوین ارسال شده بود که در نهایت ۳۰ اثر برتر برگزیده و از صاحبان آنها در این مراسم با اهدای لوح تقدیر و هدیه تجلیل شد.

جامعه روابط عمومی