جلسه شورای مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف تدوین سناریوی بحران ارتباطات در استان البرز برگزار شد.

جلسه شورای مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف تدوین سناریوی بحران ارتباطات در استان البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز، غلامرضا حمیدی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز در سومین جلسه شورای مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات که با رویکرد تدوین سه سناریو برای مواقع بحران برگزار شد، بیان کرد: بنا به درخواست مدیریت بحران استانداری البرز سه مانور برای حفظ آمادگی، هماهنگی لازم در شرایط بحرانی و بررسی وضعیت تجهیزات، امکانات و شناسایی نقاط قوت و ضعف بخش ICT استان برنامه ریزی و برگزار می شود. البته در بهمن ماه سال ۹۲ اولین مانور بحران ارتباطات و فناوری اطلاعات در سه سطح برگزار شد.

در ادامه این جلسه مختاری مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال گفت: با هدف بررسی استانداردها و نظارت بر سایت‌ها بررسی برق سایت‌های تلفن همراه در یکی از روزهای ۲۴ تیر لغایت ۴ مرداد به صورت اتفاقی در یکی از استان‌های کشور انجام می شود.در این مانور حداقل ۱۵ تا ۲۰ سایت به صورت پراکنده دچار قطع برق شده و وضعیت پایداری آنها مورد ارزیابیقرار می گیرد.

صمدایی دبیر کارگروه مدیریت بحران ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در ادامه بیان کرد: مانور بزرگ البرز به منظور افزایش آمادگی و هماهنگی بین سازمان‌، اپراتورها، شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان مدیریت بحران کشور بر پایه تجربیات حوادث و مانورهای گذشته برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری این مانور را افزایش تاب آوری در صورت قطع شبکه برق سراسری، تمرین مدیریت منابع در زمان بحران و افزایش هماهنگی بین دستگاهی دانست و گفت: این مانور در سه سطح تست شبکه پایدار، تست تجهیزات برق اضطراری و اطلاع رسانی به شهروندان در حدود شش ماه دیگر برگزار می‌شود.

صمدایی خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در ستاد مدیریت بحران کشور تماس های طولانی که منجر به ترافیک شبکه شود قطع می شود و مشترکین می توانند فقط سه دقیقه مکالمه داشته باشند.

حمید همت زاده مدیر مخابرات منطقه البرز بیان کرد: در بحران برف بهاری، استان البرز دچار قطع برق سراسری شده بود و در بعضی از نقاط این قطعی بیش از ۲۰ ساعت طول کشید که خوشبختانه با تمهیداتی که از قبل اندیشیده شده بود شبکه تلفن ثابت پایدار ماند و فقط در یک نقطه کم ظرفیت در جاده چالوس دچار قطعی ارتباط شدیم.

ایرج اسدالهی مدیرکل ارتباطات سیار استان البرز و شهرستان‌های غرب استان تهران گفت: در زمان حوادث طبیعی علاوه بر شهر ها محور های مواصلاتی نیز دچار اختلال و مشکل می شود که با ارسال بالون های ارتباط شبکه این مشکل مرتفع می شود.

امیر گودرزی مدیر عملیات شبکه ایرانسل با بیان مشکلات پیش رو اپراتورها خواستار آموزش صحیح به شهروندان در راستای استفاده از ارتباطات همراه شد.

بختیاری کیا سرپرست ارتباطات زیرساخت استان البرز نیز بیان کرد: این اداره کل آماده مواقع بحران و همچنین مشاوره در برگزاری بهتر مانور است و در زمان بحران زیرساخت قادر است تا پنج روز ارتباط را برقرار نگه دارد.

جامعه روابط عمومی