روابط عمومی حرفه و شغلی است که تعدادی از علوم را به کمک می‌گیرد تا ارتباطی دوسویه را بین سازمان و مخاطب برقرار کند. روابط عمومی به عنوان چشم بینای ادارات مطرح می‌شود و پویایی آن موجب رشد و بالندگی مجموعه‌ها، ادارات و مراکز خواهد شد.

روابط عمومی و شغلی است که تعدادی از علوم را به کمک می‌گیرد تا ارتباطی دوسویه را بین و مخاطب برقرار کند. به عنوان چشم بینای ادارات مطرح می‌شود و پویایی آن موجب رشد و بالندگی مجموعه‌ها، ادارات و مراکز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، هنر، علم و فن بوده و آئینه تمام‌نمای و جایگاه دریافت و انتقال اطلاعات است. وظیفه تبلیغ، ترغیب، تشویق و در را بر عهده دارد و پل ارتباطی مردم و است.

بنا به گفته کارشناسان چهار محور علمی‌گرایی، پژوهش‌گرایی، سیستماتیک بودن و ایده‌آلی بودن از شاخص‌ترین ویژگی‌های یک سرآمد است به طوریکه مشاوره‌های مدیر موثر و کارآمد است که بر اساس پژوهش‌های صحیح و کارآمد مطرح شود.
پژوهش‌محوری اولویت اجرایی سرآمد است بنابراین به نظر می‌رسد فعال کردن بخش یکی از ارکان مهم روابط عمومی‌ها به شمار می‌آید.

مدیران در زمینه اطلاع‌رسانی نیز می‌توانند با تعامل سازنده و کارآمد با رسانه‌ها که در اکثر مواقع افکارعمومی را کرده و به می‌کشند، به مرز شکوفایی برسند اما متأسفانه و واهمه از ارائه اطلاعات درست در وجود دارد در حالیکه می‌توان با ارائه اطلاعات شفاف به رشد و ارتقاء ادارات کمک کرد. همچنین بارها ارشد استان از نحوه اطلاع‌رسانی ادارات از خدمات دولت گلایه داشت و این می‌طلبد روابط عمومی‌ها بر تعامل با رسانه‌ها همت گمارند.

بدین منظور به مناسبت هفته نشستی تخصصی با حضور مدیرکل و امور بین‌الملل همدان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به عنوان کارشناس اطلاع‌رسانی، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی همدان، مدیر همدان، مدیر اداره‌کل حفاظت و مدیر شرکت سیاحتی علیصدر دعوت به عمل آورد تا جایگاه و عملکرد روابط عمومی‌ها به ویژه در استان را ارزیابی کرده و نقاط ضعف موجود را به دست آورند و راهکاری برای بهبود اوضاع ارائه کنند.

مدیرکل و امور بین‌الملل با حضور در دفتر ایسنا در ابتدا این خبرگزاری را رسانه‌ای فرهنگی و اجتماعی دانست و در زمینه هفته اظهار کرد: روابط عمومی‌ها در کشورهای توسعه‌یافته جایگاه ویژه‌ای دارند اما در کشورهای در حال جایگاه روابط عمومی‌ها منطبق بر واقعیت‌های جامعه نیست و در جامعه ما نیز هنوز جایگاه خود را نیافته‌اند.

اسدالله ربانی‌مهر با بیان اینکه سه گروه مهم می‌توانند در جوامع تأثیرگذار باشند، افزود: مدیران سازمانی، روابط عمومی‌ها و رسانه‌ها به عنوان گروه‌های دارای اهمیت و تأثیرگذار در جامعه مطرح هستند و اگر مدیران دارای نیروهای قوی نباشند و یا روابط عمومی‌ها توسط مدیران قوی هدایت نشوند و با و تعامل خوبی نداشته باشند، نمی‌توانند در امر اطلاع‌رسانی درست عمل کنند .

 

* مدیران قوی، روابط عمومی‌های قوی دارند

وی در ادامه با تأکید بر شعار «مدیران قوی، روابط عمومی‌های قوی دارند» بیان کرد: مدیران اهل برنامه‌ریزی هستند و خود را به خوبی می‌شناسند و به اطلاع‌رسانی اعتقاد دارند .

مدیرکل رسانه‌های استان را فعال و هماهنگ دانست و تأکید کرد: هنوز ساماندهی و حوزه‌های تخصصی آنان مشخص و معین نشده است و مدیران و ادارات با رسانه‌ها کامل و تعاملی نیست و سواد رسانه‌ای لازم در سطح استان وجود ندارد.

وی را به عنوان تسهیل‌کننده امر اطلاع‌رسانی معرفی کرد و گفت: وضعیت امروز ما را با مشکل جدی در امر اطلاع‌رسانی مواجه کرده و این در حالیست که هنوز نتوانسته‌اند موفق به اعتمادسازی عمومی کاربران خود شوند بنابراین لازم است ابتدا مشکلات فنی خود را حل کنند سپس در حوزه سواد رسانه‌ای عمل کرده و به فعالیت بپردازند.

 

* روابط عمومی‌ها از سطحی‌نگری خودداری کنند

ربانی‌مهر از روابط عمومی‌های ادارات و ارگان‌ها خواست تا از سطحی‌نگری خودداری کنند و بیان کرد: روابط عمومی‌ها باید با پرسشگری و تحلیلگری به عنوان مشاوره سازمانی با مدیران خود فعالیت داشته باشند و این هنر مدیران است که اقدامات را تحلیل کنند و ارزش واقعی و تأثیرگذاری ویژه‌ای را از عملکردهای و مدیران خود به نمایش بگذارند.

وی بر لزوم به‌روزرسانی و پرسشگری روابط عمومی‌ها تأکید کرد و افزود: در راستای اجرای طرح ساماندهی روابط عمومی‌ها، جلسات متعددی در ادارات مختلف برگزار شده و ارزیابی و جمع‌بندی ویژگی‌های نیروهای و مشکلات ادارات در بانک اطلاعاتی جمع‌آوری می‌شود.

ربانی‌مهر از ارسال کاربرگ‌های ارزیابی روابط عمومی‌ها به ادارات و ارگان‌های استان خبر داد و خاطرنشان کرد: کلیه اقدامات و دستورالعمل‌های مورد نیاز روابط عمومی‌ها و ادارات در حوزه اطلاع‌رسانی و با تدوین شده است.

 

* ارزیابی روابط عمومی‌های استان در ۷ گروه

وی از ارزیابی روابط عمومی‌های استان در ۷ گروه سخن گفت و بیان کرد: عملکرد ارگان‌ها در هفت گروه ادارات دولتی، ارگان‌های خدمت‌رسان، بانک‌ها، مراکز عالی، شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها و شرکت‌های خصوصی مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد و روابط عمومی‌های برتر تقدیر تقدیر می‌شوند.

ربانی‌مهر از تدوین سند اطلاع‌رسانی استان در شورای اطلاع‌رسانی ادارات استان خبر داد و گفت: یکی از مفاد این سند، مدیران را موظف به برگزاری نشست‌های خبری به صورت فصلی می‌کند و دیگر مصوباتی که به صورت هماهنگ در اختیار مدیران ادارات قرار خواهد گرفت.

وی شرکت‌ها و واحدهای خصوصی را نیز موظف یه بررسی وضعیت و اطلاع‌رسانی دانست و خاطرنشان کرد: ادارات و مناسب با رسانه‌ها به عنوان وظیفه‌ای مهم بر عهده روابط عمومی‌ها گذاشته شده است.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت به منظور توانمندسازی روابط عمومی‌های استان سخن گفت و اظهار کرد: با برگزاری دوره آموزشی ۳۶ ساعته به منظور افزایش سطح توانمندی‌های مدیران روابط عمومی‌های استان و جلساتی عمومی با حضور روابط عمومی‌ها سعی در ایجاد انسجام و همدلی در میان روابط عمومی‌های ادارات داریم.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی ادارات استان در پایان گفت: با وجود روابط عمومی‌های قوی، نیاز به مدیران قوی و تعامل‌پذیر داریم تا با کمک در راستای امیدآفرینی گام برداریم.

 

* روابط عمومی‌ها صرفا اطلاع‌یاب‌های نیستند

مدیر اداره‌کل حفاظت نیز در نشست ایسنا بیان کرد: نباید روابط عمومی‌ها را صرفا به عنوان اطلاع‌یاب‌های تلقی کرد.

سعیده آقاخانی با تأکید بر اهمیت نقش در نظام حاکمیت افزود: کاهش فاصله حکومت و ملت، افزایش سرمایه‌های اجتماعی و نهادینه کردن نظام از جمله تأثیراتی است که مدیران سازمان‌های دولتی و غیردولتی می‌توانند داشته باشند.

وی روابط عمومی‌ها را به عنوان تسهیلگران روابط بین مردم و دولت‌ها معرفی کرد و گفت: نگاهی که در حال حاضر به روابط عمومی‌ها وجود دارد، نگاهی کوتاه‌نظرانه و در حد اطلاع‌رسانی صرف است.

وی با اشاره به افزایش گفتمان مردم و دولت در روابط عمومی‌های ادارات و سازمان‌ها اظهار کرد: حداقل اتفاق خوبی که در روابط عمومی‌ها می‌تواند رخ دهد، این است که نگاه مدیران و ارگان‌های دولتی به مردم، از بالا به پایین نباشد و ارجحیت حق مردم و در نهایت یکسان بودن سطح مردم و حکومت بیشتر از گذشته نمود خواهد یافت بنابراین روابط عمومی‌ها با زبان مردم برای مردم تولید اطلاعات تولید کرده و آنان را از عملکرد خود مطلع می‌کنند .

آقاخانی به تغییر فکری و فرهنگی مردم جامعه نسبت به ۲۰ سال گذشته تأکید کرد و ادامه داد: امروزه مردم با انبوهی از اطلاعات مواجه هستند و انفجار اطلاعات و اخبار در سطح آنان را به نوعی دچار وازدگی اطلاعات کرده که به ناچار دست به انتخاب می‌زنند و همین نگاه سلیقه‌ای و گزینشی مردم و مخاطبان، کار روابط عمومی‌های این روزگار را بسیار مشکل‌تر می‌کند .

 

* نیاز روابط عمومی‌ها به و نیازسنجی مخاطبان

وی با اشاره به اهمیت و نیاز روابط عمومی‌ها به و نیازسنجی بیان کرد: روابط عمومی‌ها باید در یک رابطه دوسویه ابتدا اطلاعات و نیازهای مردم جامعه را دریافت کنند سپس با توجه به نیاز مطالبه‌گران، اطلاعات خود را به صورت روشن و شفاف در اختیار مردم قرار دهند.

مدیر اداره‌کل حفاظت در ادامه گفت: همواره کیفیت اطلاعات بیش از کمیت مورد توجه است و روابط عمومی‌ها باید میزان تأثیرگذاری اطلاعات روی خود را رصد و بررسی کنند.

آقاخانی مهمترین وظایف و اختیارات روابط عمومی‌های سازمان‌ها را برشمرد و ادامه داد: اطلاع‌رسانی، تبلیغات، برگزاری مراسم‌های عمومی، و برنامه‌ریزی، ارزیابی و مستندسازی وقایع مطبوع از جمله وظایف روابط عمومی‌های سازمان‌های دولتی و غیردولتی است.

وی همچنین به چالش‌های پیش‌روی روابط عمومی‌ها نیز اشاره کرد و گفت: نوع نگاه مدیران و عدم شناخت نقش اصلی روابط عمومی‌ها از جمله مهمترین پیش‌روی روابط عمومی‌ها است در صورتی‌که یک مدیر می‌تواند در مواقع بحران، با صداقت و ارائه اطلاعات شفافیت و روشن، به عنوان سخنگوی در حضور ظاهر شوند و بحران‌های احتمالی را با کمترین میزان تنش رفع کنند.

آقاخانی انتخاب برخی افراد که مناسب تصدی این حساس در سازمان‌ها نیستند را به عنوان دیگر روابط عمومی‌ها بیان کرد و افزود: برخی افراد و نیروهای یک دارای لازم، قابلیت کار تیمی، تجربه عملی تخصصی، انعطاف‌پذیری، قدرت انتخاب و هوشمند، آراستگی ظاهری و علم نیستند و نمی‌توانند در جایگاه عملکرد صحیح و مثبتی داشته باشند.

 

* عدم وجود روابط عمومی‌های منتقد در استان

وی در ادامه از عدم وجود روابط عمومی‌های منتقد در استان سخن به میان آورد و بیان کرد: روابط عمومی‌ها باید توانایی انتقاد در جلسات درون‌سازمانی خود را داشته باشند تا بتوانند از رئیس، کارکنان و یا عملکرد انتقاد کرده و مشکلات موجود در خود که در نتیجه موثر با مردم رصد کرده‌اند به ریاست منتقل کنند.

آقاخانی نیاز مهم روابط عمومی‌ها را بیان کرد و گفت: روابط عمومی‌ها باید آخرین امکانات موجود روز و از همه مهمتر حمایت مدیران خود را در اختیار داشته باشند تا بتوانند بخوبی به وظایف عمل کنند و نتایج مثبتی را برای خود رقم بزنند.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد نیز در نشست ایسنا گفت: در گذشته رسانه‌ها بسیار محدود بودند و اکنون روابط عمومی‌ها به روانشناسانی تبدیل شده‌اند که نحوه برخورد با همه رسانه‌ها را فراگرفته‌اند.

فاطمه عزیزی‌هرمز افزود: اتفاق خوبی که در چند سال اخیر در سطح استان شاهد هستیم، ورود اصحاب به بخش ادارات و ارگان‌های مختلف بوده که موضوع قابل‌توجهی است.

وی با بیان اینکه همچنان برخی از روابط عمومی‌ها به صورت سنتی فعالیت دارند، اضافه کرد: در سال‌های اخیر به تهدیدی برای روابط عمومی‌ها مبدل شده است.

 

* نبود چارت سازمانی برای روابط عمومی‌ها

عزیزی‌هرمز با انتقاد از نبود چارت سازمانی برای روابط عمومی‌ها، بیان کرد: مدیران برخی از ادارات تصور می‌کنند باید افرادی که توانایی سخنوری دارند را به کارگیرند و در برخی از موارد بیکارترین افراد را برای این سمت انتخاب می‌کنند.

وی با بیان اینکه نبود نیروی متخصص به جایگاه ضربه می‌زند به طوریکه بیشتر ادارات فرق رسانه‌های دولتی و غیردولتی را هنوز نمی‌دانند، تأکید کرد: متأسفانه در برخی از موارد روابط عمومی‌ها وظیفه مدیحه‌سرایی ادارات را برعهده دارند.

 

* فرصتی برای روابط‌عمومی‌ها

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی نیز در این نشست با بیان اینکه سابقه روابط عمومی‌ها در ایران به ۷۰ سال نمی‌رسد، گفت: برخی از روابط عمومی‌ها براساس و سیاست‌های مادر پیش می‌روند.

دکتر عاطفه زارعی با بیان اینکه خوبی برای سازمان‌ها تعریف شده است، اضافه کرد: برخی از نظارت‌ها و ارزیابی‌ها بر روند فعالیت روابط عمومی‌ها تأثیرگذار است بنابراین باید ارزیابی و مشخصی بر اساس سازمانی برای روابط عمومی‌ها تدوین شود.

وی در انتقاد به برخی از رسانه‌های استان تصریح کرد: در برخی از خبرها، خبری از صحت و سقم وجود ندارد که این از جامعه اسلامی به دور است در حالیکه روزآمدی، صحت، موثق بودن و مطابق بودن با سیاست‌های جامعه از ویژگی‌های خبر خوب است.

زراعی با درخواست از روابط عمومی‌ها برای مستندات خبری، بیان کرد: نه تنها تهدیدی برای روابط عمومی‌ها نیست بلکه فرصتی برای ارائه خبر از سوی سازمان‌ها است.

این کارشناس اطلاع‌رسانی تأکید کرد: معماری اطلاعات سازمانی در پورتال سازمان‌ها و ادارات استان رعایت نشده و باعث کلافگی می‌شود و باید براساس سیاست‌ها و راهبردهای مادر خود و نگاه دولت این موضوع را پیش ببرد.

 

* به سمت حرفه‌ای شدن در حرکت است

مدیر نیز در نشست ایسنا گفت: نامگذاری یک هفته با عنوان را به فال نیک می‌گیریم چرا که یک شاخه کوچک از درخت تنومند است و این جای امیدواری دارد.

علیرضا بابایی افزود: نگاه به جایگاه در حال تغییر بوده و به سمت حرفه‌ای شدن در حرکت است چرا که در سال‌های اخیر از اصحاب در این وادی بهره گرفته شده است.

وی به بیان نقاط ضعف و قوت فرمانداری‌ها پرداخت و اظهار کرد: داشتن جایگاه حاکمیت خوب یکی از نقاط قوت این سمت است و از سوی دیگر هم‌افزایی خوبی بین همه ادارات شهرستان‌ها با وجود دارد که این مسأله موجبات همکاری و تعامل فرمانداری‌ها را با سایر دستگاه‌ها فراهم می‌آورد.

بابایی محوریت و قدرت تأثیرگذاری را یکی دیگر از نکات مثبت عنوان و بیان کرد: نگاهی که سایر ادارات به فرمانداری‌ها دارند، بسیار تأثیرگذار بوده و دستگاه‌های حاشیه‌ای از فرمانداری‌ها الگوبرداری خواهند کرد.

وی تعامل رسانه‌ها با را امری پسندیده در جامعه عنوان و تصریح کرد: تعامل دوسویه رسانه‌ها با فرمانداری‌ها کار را برای روابط عمومی‌ها راحت کرده است.

وی در ادامه به آسیب‌های این بخش اشاره و بیان کرد: سیستمی مهاجرپذیر بوده که تحت‌تأثیر سیاست‌ها قرار دارد و با هر تغییر سیاسی در جامعه تکانی می‌خورد که این مسأله باعث سیاسی‌کاری این نهاد می‌شود.

مدیر بیان کرد: بر عکس سایر نهادها که اقدام به برگزاری و به منظور کاهش آسیب‌های درون‌سازمانی خود می‌کنند، این کار را انجام نمی‌دهد.

وی نداشتن چارت سازمانی را یکی دیگر از آسیب‌های و استانداری‌ عنوان و تأکید کرد: اگر به جایگاه و در استان نگاه کنیم شاهد خواهیم بود که این مسأله با نقص مواجه است.

بابایی با بیان اینکه اهمیت لزوم داشتن با ورود رسانه‌ها و رسانه‌ای جامعه به سمتی حرکت کرده که این واحد با همکاری مدیران در ادارات شکل بگیرد و این نیاز احساس شده است، ادامه داد: رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها باید شناخت و معرفت مدیران را نسبت به ارزش و اعتبار ارتقاء دهند و در صورت مقاومت مدیران نباید عقب‌نشینی کرد.

 

* باید مدیران را با وظایف روابط عمومی‌ها آشنا کرد

مدیر با اشاره به اینکه باید مدیران را با وظایف روابط عمومی‌ها آشنا کرد که این مهم با دو یا سه ساعت جلسه محقق نمی‌شود و نیازمند کار کارشناسی و مستمر است، افزود: بهترین امکانات هر سازمانی باید در اختیار بدنه کارشناسی آن باشد در حالیکه در نظام سازمانی ما همه امکانات خوب در اختیار رؤسای ادارت قرار می‌گیرد.

بابایی خاطرنشان کرد: در روابط عمومی‌ها باید منطق و عقل حاکم باشد و دارای چنان قدرتی باشد که بالای حرف او که زبان مردم است، حرفی نباشد چرا که در حال حاضر وضعیت کشور بسیار حساس است به طوریکه نیاز داریم انسجام مردم و کشور را تقویت کنیم.

وی با تأکید بر اینکه بی‌شک سخت‌ترین و پراسترس‌ترین بخش‌ها در ادارات روابط عمومی‌ است، یادآور شد: برای تقویت روابط عمومی‌ها نیازمند تعاملی و داشتن خط دوسویه و مستمر هستیم.

 

* روابط عمومی‌ها توسط مدیران ساده انگاشته می‌شوند

یک مدرس در مؤسسه علمی- کاربردی و هنر نیز در نشست ایسنا گفت: مسأله ناراحت‌کننده‌ای که درباره روابط عمومی‌ها وجود دارد، این است که روابط عمومی‌ها توسط مدیران ارشد، میانی و حتی سطح پایین ساده انگاشته می‌شوند.

محمد اکبری افزود: یکی از آسیب‌های موجود در جامعه، قبول نکردن به مانند سایر علوم در جامعه است و تا زمانی‌که رسانه‌ها، مدیران، مردم و دولت‌ها نتوانند به این نتیجه برسند که یک علم است، مشکلات این حوزه برطرف نخواهد شد.

وی با بیان اینکه ساده گرفتن این سمت باعث شده افراد متخصص برای تصدی این در ادارات درنظر گرفته نشوند، ادامه داد: به باید گفته شود در حالیکه روابط عمومی‌ها به وظایف و کارکردهای خود آگاه نبوده و اغلب چسباندن بنر بر روی دیوار را تنها وظایف خود می‌دانند در صورتی‌که روابط عمومی‌ها چشم بینای و نهاد خود هستند.

اکبری با تأکید بر اینکه روابط عمومی‌ها باید به عنوان حلقه واسط مردم و نهاد مربوطه خود مشکلات خود را از این طریق به گوش مسئولان برسانند، خاطرنشان کرد: تحلیل افکارعمومی از وظایف روابط عمومی‌ها است و اگر بخواهیم روابط عمومی‌ها موفق باشند، باید درس این رشته را خوانده باشند.

وی با بیان اینکه فقر نظری در حوزه وجود دارد، اضافه کرد: هر علمی دارای نظریه‌های خاص خود است و این مسأله درباره روابط عمومی‌ها نیز وجود دارد.

این کارشناس در با بیان اینکه و بر عهده است، اظهار کرد: روابط عمومی‌ها باید بیشتر از یک مدیر به محیط خود آگاه باشند تا بتوانند را کنند. آنها باید به ابزار تحقیق و تفحص مجهز باشند و نحوه نظرسنجی، تحقیق و بدانند.

وی تصریح کرد: متأسفانه روابط عمومی‌های ما اکنون «بله، قربان‌گو» هستند در حالیکه روابط عمومی‌ها باید دارای قدرت مشاوره بوده و به عنوان بازوان راست مدیران باشند.

 

* برون‌سازمانی در بین ادارات ما ضعیف است

اکبری با بیان اینکه برون‌سازمانی در بین ادارات ما ضعیف است، یادآور شد: داشتن فن برون‌سازمانی باعث تقویت بین مدیران و مردم می‌شود.

وی یکی دیگر از وظایف روابط عمومی‌ها را دفاع از شهرت و اعتبار خود با استفاده از تعامل و گفت‌وگو دانست و با بیان اینکه روابط عمومی‌ها باید به روانشناسی اقناع مسلط باشند، تأکید کرد: روابط عمومی‌ها باید بدانند زمان شناس و موقع‌شناس باشند و نحوه برخورد با رسانه‌ها و قانع کردن مردم و رسانه‌ها را دانسته به نوعی بتوانند در جامعه فرهنگسازی کنند.

اکبری با بیان اینکه اخلاق حرفه‌ای توسط برخی روابط عمومی‌ها رعایت نمی‌شود، گفت: در برخی از موارد روابط عمومی‌ها با مشاهده نقد از سوی رسانه‌ها تلاش می‌کنند با دادن هدیه را با خود همراه کنند که با این کار، قدرت نقد رایگان را با دستان خود از بین می‌بریم.

 

* جذب اسپانسر و سلبریتی اقدامی مبتکرانه روابط عمومی‌ها

وی با بیان اینکه روابط عمومی‌ها باید بدانند رسانه‌ها ابزار نیستند بلکه باید اجازه دهیم که توسط آنها نقد شویم، جذب اسپانسر و سلبریتی‌ها برای رفع مشکلات را یکی از اقدامات مبتکرانه توسط روابط عمومی‌ها عنوان و تأکید کرد: در کشورهای غربی روابط عمومی‌ها با بهره‌گیری از نیروی مردمی و جذب اسپانسر، بسیاری از مشکلات نهادهای خود را برطرف می‌کنند اما در کشورهای جهان سوم نه تنها باری از روی دوش سازمان‌ها برداشته نمی‌شود بلکه مشکلی نیز ایجاد می‌شود.

یک مدرس با بیان اینکه جذب مشارکت‌های مردمی از دیگر وظایف روابط عمومی‌ها است که متأسفانه مغفول مانده، تصریح کرد: بحران‌ها باید توسط روابط عمومی‌ها انجام شود به طوریکه پیشگام و جلودار اتفاقات در هر شهری باید روابط عمومی‌ها باشند که متأسفانه در کشور ما روابط عمومی‌ها آخرین افرادی هستند که در صحنه حاضر می‌شوند.

وی افزود: باید با برگزاری جلسات متعدد مدیران را با وظایف روابط عمومی‌ها آشنا کرد و از آنها بخواهیم دست روابط عمومی‌ها را برای پیشبرد امور بازتر بگذارند.

 

* مالی از تخصصی‌ترین حوزه‌های هر اداره

این کارشناس ارتباطات، مالی را یکی از تخصصی‌ترین حوزه‌های هر اداره عنوان و اظهار کرد: خریدها و مناقصه‌ها باید به گونه‌ای توسط روابط عمومی‌ها اعلام شود که مردم نسبت به آن نهاد بدبین نشوند.

وی با مصرف‌کنندگان را از وظایف روابط عمومی‌ها عنوان و بیان کرد: روابط عمومی‌ها هرگز درگیر گفت‌وگو با سطح کلان نیستند بلکه باید با دولت وارد مذاکره و چانه‌زنی شده و با نمایندگان مجلس وارد گفت‌وگو و بحث شوند به طوریکه نباید ناامید شوند و از ورود به عرصه‌های جدید بترسند.

جامعه روابط عمومی