وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اعلام دستاوردهای وزارت علوم و واحدهای وابسته به صورت کلان و شبکه‌ای بسیار ضروری است. زیرا وزرات علوم و مجموعه وابسته به آن در یک فضای نسبتا محدود از نظر خبری و اطلاع‌رسانی قرار گرفته‌اند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اعلام دستاوردهای وزارت علوم و واحدهای وابسته به صورت کلان و شبکه‌ای بسیار ضروری است. زیرا وزرات علوم و مجموعه وابسته به آن در یک فضای نسبتا محدود از نظر خبری و اطلاع‌رسانی قرار گرفته‌اند.

به گزارش روابط عمومی، دکتر منصور غلامی سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت در نشست مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری وزارت علوم در همدان، با بیان اینکه مردم انتظاردارند از منابع خبری موثق بهره گیرند، اظهار کرد: وزارت علوم و پارک‌های علم و فناوری باید به یک منبع موثق تولید خبر تبدیل شوند.

وی با تأکید بر اینکه مردم انتظار دارند منابع خبری موثق و قابل‌اعتماد به آنها اطلاع‌رسانی کند بنابراین وزارت علوم باید منابع خبری موثق را در اختیار مردم قرار دهد، ادامه داد: اساتید ما علاقه دارند خبرهای پژوهشی، فناوری، آموزشی، نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان را از مسیر و کانال این مجموعه دنبال کنند.

غلامی با بیان اینکه استفاده از فناوری‌های جدید بسیار به انتقال اخبار کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: با وجود کانال‌های خبری فراوانی که امروزه در ارسال و اطلاع‌رسانی اخبار فعال هستند، خانواده‌های آموزش عالی و فناوری اطلاعات باید از کانال‌های وزارت علوم به عنوان مرجع اصلی خبرهای خود استفاده کنند.

وی خطاب به مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها گفت: اگر نتوانید آنقدر تأثیرگذار باشید که نتوانید جایگاه روابط عمومی را در بین مردم جا بیندازید، این نقطه‌ضعف شما محسوب می‌شود.

وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها دستاوردهای زیادی داشته و حرف زیادی برای گفتن دارند، تصریح کرد: اگر کار به صورت کارشناسی یعنی با سرعت ارسال اخبار و با بهره‌گیری از فناوری روز، انجام شود انتخاب و انتشار اخبار با اولویت‌ و اهمیت تأثیرگذاری خواهد بود.

غلامی افزود: چرا خبرهای ما باید به اعتراض دانشجویان یا خبرهای مربوط به حوزه‌های دانشجویی محدود شود در حالیکه درباره شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری هیچ اطلاع‌رسانی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: حتما در استان‌ها شبکه اطلاع‌رسانی واحدهای مربوط به وزرات علوم، تحقیقات و فناوری شکل گیرد و با هم‌افزایی، همکاری و هم‌پوشانی به صورت یک شبکه گسترده فعالیت کند.

وزیر علوم خطاب به مسئولان روابط عمومی سراسر کشور گفت: در راستای راه‌اندازی شبکه اطلاع‌رسانی از دانشجویان کمک بگیرید چرا که آنها بدون هیچ چشم‌داشتی کار خوبی برای شما انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه با واحدهای فرهنگی دانشگاه‌ها در ارتباط باشید، تصریح کرد: در دنیای امروز نیاز داریم با بهره‌گیری از وقت، انرژی و امکانات روی روابط عمومی‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

غلامی گریزی به فعالیت پارک‌های علم و فناوری زد و اظهار کرد: رویکرد وزارت علوم در سالجاری توسعه و ارتقاء پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و حمایت از این مجموعه‌ها است.

وی با بیان اینکه تبدیل علم به فناوری و تبدیل فناوری به کار و ثروت یکی از مسئولیت‌های پارک‌های علم و فناوری است، یادآور شد: حاصل این‌گونه نشست‌ها باید هم‌افزایی، کار تحقیقاتی و به‌روز باشد و از این نشست‌ها خارج نشویم مگر اینکه یک شبکه ایجاد کرده باشیم و پایش وزارت علوم این باشد که کدام عضو از شبکه فعالیت کمتری دارد.

وی به بیان اینکه به شدت دولت نیازمند روابط عمومی برای نشان دادن اقدامات خود است، تأکید کرد: منتقدان دولت در هر وضعیت جغرافیایی در کشور و جهان از این نقیصه که دولت اطلاع‌رسانی مناسبی نسبت به اقدامات خود ندارد، در جهت تضعیف و جلوگیری از شفاف‌سازی استفاده می‌کنند.

وزیر علوم با بیان اینکه بیشتر به داشته‌هایمان بپردازیم و به رفع نواقص بپردازیم، گفت: مردم علاقه دارند که موفقیت‌های دولت را بدانند و اگر می‌بینیم در برخی از کانال‌ها عضو هستند به دنبال پیدا کردن و دیدن موفقیت‌های نظام هستند.

جامعه روابط عمومی