مشاور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: روابط عمومی‌های صندوق بازنشستگی کشوری باید تحلیل را جایگزین توجیه کنند.

مشاور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: روابط عمومی‌های صندوق بازنشستگی کشوری باید تحلیل را جایگزین توجیه کنند.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدرضا افشار، مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری در همایش دو روزه روابط عمومی‌های استانی، هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری اظهار کرد: روابط عمومی نباید توجیه گر باشد، بلکه باید تحلیلگر باشد. انتظار ما از روابط عمومی‌ها این است که مسائل و مشکلات و چالش‌های حوزه کاری خود را شناسایی کرده و بر اساس سیاست‌های سازمانی و کلان دولت نسبت به اطلاع رسانی این مسائل از طریق اصحاب رسانه اقدام کنند.

مشاور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با تبریک ۲۷ اردیبهشت ماه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی گفت: برای رشد و تکامل یک روابط‌عمومی پویا، خلاق و اثرگذار نیاز است تا مجموعه مدیران و کارکنان آن روابط عمومی اخلاق را در همه ارکان و فعالیت‌ها مورد توجه قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه دست اندرکاران روابط عمومی باید در حوزه اخلاق کاملا خبره و در تجزیه و تحلیل اخلاقی نیز فرهیخته باشند، افزود: رشد اخلاق در روابط‌عمومی این اطمینان را حاصل خواهد کرد که می‌توان با یک عملکرد مثبت، به انجام وظایف اساسی خود پرداخته و جامعه هدف را به سمت امیدواری و اعتماد بیشتر هدایت کرد.

افشار تصریح کرد: نیاز به اخلاق در حوزه صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت‌ها و هلدینگ‌های تابعه و به ویژه مدیریت‌های استانی در این زمینه دوچندان است، چرا که ما خادمان کسانی هستیم که سالیان سال در جهت اعتلا و آبادانی و رشد و پیشرفت کشور، عمر خود را صرف کرده اند و حالا این وظیفه اخلاقی ما است که خدمات آن‌ها را ارج نهیم.

وی با بیان اینکه در دنیای امروز، نقش روابط عمومی‌ها در کمک به تصمیم گیری‌های مدیریتی و استراتژیک یک سازمان، نقشی قابل توجهی است، گفت: نقش روابط عمومی به عنوان ابزار مدیریتی برای فعالیت‌های حرفه‌ای، علمی و الکترونیکی، از مشخصه‌های روابط عمومی در عصر ارتباطات است.

وی با بیان یکی از مشکلات روابط عمومی در حوزه‌های مختلف، ضعف تولید محتوا است، گفت: در این زمینه باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های افراد مجرب و متخصص در حوزه‌های کاری و همچنین مدیران و کارشناسانی خبره که شناخت بیشتری از مجموعه‌ها دارند استفاده شود و محتوای تولید شده را در فضای رسانه‌ای کشور منتشر کرد.

افشار ادامه داد: آنچه در تولید محتوا اهمیت دارد اینکه باید این محتوا علاوه بر تخصصی بودن، اعتمادسازی و امیدآفرین بودن به شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه نیز توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی تاکید کرد: مدیران روابط عمومی موظف هستند مسائل حوزه کاری خود را رصد کرده و به مدیران ارشد خود انتقال دهند و در این خصوص سازوکار‌های لازم جهت پاسخگویی و آگاه سازی افکار عمومی پیش بینی کنند. به عبارتی نباید مسائل کتمان و برای سازمان مربوطه هزینه سازی شود و سازمان به سمت چالش‌های احتمالی سوق داده شود.

وی با بیان اینکه در دوره‌های گذشته یکی از مشکلات صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت‌های تابعه آن عدم اطلاع رسانی به موقع و صحیح و نبود ارتباط مناسب با مخاطبان بوده،افزود: همین مشکلات سبب شده تا حجم مطالبات و چالش‌ها برای این صندوق با ماهیت اجتماعی، افزایش یابد؛ بنابراین وظیفه مدیران روابط عمومی این است که اجازه ندهند که سیل مشکلات انباشته شده و زمینه نارضایتی بازنشستگان و ذی نفعان فراهم شود.

مشاور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: روابط عمومی مجموع مهندسی ارتباط رضایتمندانه و پایدار است و به همین دلیل مدیر روابط عمومی باید در برقراری چنین ارتباط رضایتمندانه بین دستگاه خود و جامعه مخاطب تلاش کند.

افشار تصریح کرد: نکته دیگری که روابط عمومی‌ها باید مورد توجه قرار دهند این است که مسائل و مشکلات را نه بزرگنمایی و نه کوچک نمایی کنند، بلکه همانگونه که هست به مدیران ارشد سازمان منتقل کرده و پس از آن در قالب محتوایی همسو با سیاست‌های سازمانی به مخاطب و افکار عمومی منتقل کنند.

وی ادامه داد: در دوره جدید انتظار می‌رود روابط عمومی‌ها علاوه بر روشنگری افکار عمومی و پاسخگو کردن مدیریت‌های مجموعه خود، جریان اطلاع رسانی و مدیریت افکار عمومی را به بهترین شکل ممکن با استفاده از ابزار نوین ارتباطی و اطلاع رسانی به جامعه منتقل کنند.

وی در پایان گفت: روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری این آمادگی را دارد در تمامی حوزه‌ها به ویژه بحث اطلاع رسانی و ارتباطی و تبلیغاتی مشاوره‌ها و حمایت‌های لازم را از زیرمجموعه‌ها انجام دهد.

جامعه روابط عمومی