در آستانه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی، نشست علمی با حضور دو استاد پیش‌کسوت دانشگاهی، سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه در حوزه هنری برگزار شد.

مسعودی: بدون دنیای وجود نخواهد داشت/ اسدی: نگاه تشریفاتی به نگاه مسمومی است

در آستانه روز ملی و روابط عمومی، نشست علمی با حضور دو استاد پیش‌کسوت دانشگاهی، سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه در برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، ویژه‌برنامه سالروز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه با حضور امیدعلی مسعودی عضو هیئت علمی سوره، عباس اسدی عضو هیئت علمی علامه طباطبایی و مسئولان و کارمندان در این نهاد انقلابی برگزار شد.

امیدعلی مسعودی، استاد دانشگاه، در ابتدای این مراسم، با بیان اینکه زاییده جهان صنعتی است، اظهار کرد: فناوری‌ها در زندگی بشر بسیار تاثیرگذار بوده‌اند و روابط عمومی‌ها هم مانند بسیاری از علوم و شاخه‌های کاری ناشی از اتفاقاتی بود که در و روابط تولید و اطلاع‌رسانی پیش آمد.

وی ادامه داد: اروپا بعد از جنگ جهانی دوم، بسیار آسیب دید و اولین مهد کودک‌ها در جهان صنعتی شکل گرفت. چرا که مردهای بسیاری در جنگ کشته شده بودند و مادران مجبور بودند به سر کار بروند و کودکانشان را باید در محلی امن برای پرورش، و مراقبت قرار می‌دادند. نباید فراموش کنیم که فناوری‌ها به ما رفاه می دهند، اما در کنارش آسیب‌هایی هم دارند.

این با بیان اینکه در یک دهه اخیر، فضای روابط عمومی‌ها و خبر تغییرات بسیاری داشته است، عنوان کرد: در ۲۳ سالگی بودم و در آن دوران کار ما این بود که بولتنی تهیه کنیم، اخبار مربوط به وزارت‌خانه را رصد کنیم و در واقع یک کاری تشریفاتی بود. اما امروزه نوع فعالیت‌های روابط عمومی‌ها تغییر کرده است.

مسعودی با تاکید بر اینکه بدون دنیای وجود نخواهد داشت، عنوان کرد: کشتی یک و ارگان باید به دست ها هدایت شود و متاسفانه در این زمینه، امروز سواد رسانه‌ای روابط عمومی‌ها کم است. همچنین جریانی وجود دارد که نمی خواهد تغییرات را قبول کند. در آینده کاغذ حذف می شود و بسیاری از امکانات برای فعالیت ها تغییر خواهد کرد و ما هم باید با این تغییرات خود را هماهنگ کنیم. باید خود را برای آینده آماده کنیم و سواد ای خود را به‌روز رسانی کنیم.

وی افزود: اگر در آینده زیرساخت‌های و های خود را تصحیح کنیم، دیگر کسی به سراغ های بیگانه نمی‌رود. امروزه بسیاری از اطلاعات سازمان‌ها در غیر بومی منتقل می‌شود.

عباس اسدی، دیگر استاد و کشور، در این با بیان اینکه امروز ایران بیمار است، عنوان کرد: باید رستاخیزی به پا کنیم و به سمت انتقادی برویم. نگاه تشریفاتی به نگاه مسمومی است. باید با نگاه منتقدانه را از مرگ نجات دهیم.

وی تصریح کرد: امروز وقتی ها قصد دارند سالگردی برگزار کنند، کیک تولد تهیه می کنند و با اهدای هدایایی مراسم را به پایان می رسانند. در حالی که این شیوه عملکرد توهین‌آمیز است. ما نیازمند نشست‌های پژوهش‌محور هستیم و باید جلسات ها و اهالی به شکلی تخصصی برگزار شود. متاسفانه امروزه اغلب ها رشوه خواری را رواج می دهند و به امور ای خیانت می کنند.

این با بیان اینکه شبه‌خبرها باعث بیماری رسانه‌ها و های کشور شده اند، گفت: ها خبر تولید نمی کنند، بلکه شبه‌خبر منتشر می کنند و به همین ترتیب، های ما شبه‌رسانه هستند و روزنامه‌نگارانمان هم روزی‌نامه‌نگار هستند و تنها به دنبال روزی می‌گردند.

وی همچنین با اشاره به موضوعاتی همچون چگونگی برپایی میزگردها، انجام ها و ...، عنوان کرد: امروزه های ما تبدیل به سکوی پرشی برای رسیدن به قدرت شده اند و نباید اجازه بدهیم فضای به این سمت برود. نیازمند مطالعه بسیار هستند تا بتوانند تاثیر بیشتری بر شونده ها و فضای کلی کارشان بگذارند.

وی یکی دیگر از آسیب های ها و رسانه‌ها را عدم مخاطب سنجی دانست و اظهار کرد: یکی از نقاط ضعف ما، عدم مخاطب سنجی است و به همین دلیل می بینیم که تیراژ نشریات رقم کمی است. در حالی که نشریات مطرح دنیا همچون آساهی شیمبون تیراژ میلیونی دارند.

در پایان این مراسم، با اهدای هدایایی از زحمات پرسنل واحدها و دفاتر مختلف تقدیر و به عمل آمد.

جامعه روابط عمومی