اولین شورای روابط عمومی برای اولین بار در تاریخچه شهرستان دهگلان تشکیل شد، اعضای این شورا با اذعان به آشنا نبودن به نحوه خبرنویسی و گزارش گیری، خواستار تشکیل دوره های آموزشی در این زمینه شدند.

گزارش از اولین جلسه شورای روابط عمومی شهرستان دهگلان:
لزوم افزایش سواد رسانه ای و بکارگیری نیروهای متخصص در روابط عمومی ها

اولین شورای روابط عمومی برای اولین بار در تاریخچه شهرستان دهگلان تشکیل شد، اعضای این شورا با اذعان به آشنا نبودن به نحوه خبرنویسی و گزارش گیری، خواستار تشکیل دوره های آموزشی در این زمینه شدند.

به گزارش کرد پرس، امروزه در عصر حاضر اگر نگوییم ارتباطات اولین عنصر و اساسی ترین اصل مورد نیاز بشر است، اما به جرأت می توان گفت یکی از بنیادی ترین دانش ها و مهمترین عوامل پیشرفت انسان امروزی و شالوده و زیربنای سایر علوم قرن حاضر است. روابط عمومی، هنر و علم اجتماعی است که درون و برون دستگاه را به هم پیوند می دهد.
پیش از ظهر امروز اولین شورای عمومی رابط عمومی شهرستان دهگلان با حضور روابط عمومی های دستگاهها در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
آنچه که در این جلسه حائز اهمیت بود تشکیل این شورا با پیشنهاد فرماندار دهگلان و عدم حضور وی در اولین جلسه این شورا بود که تا حدی سوال برانگیز بود. نکته دیگر که قابل تامل بود حضور تعداد زیاد اعضای این شورا به عنوان روابط عمومی بود، افرادی که اکثر قریب به اتفاق آنها در پست های غیر تخصصی خود بودند و نکته جالب تر اینکه این افراد اصلا برای خبرنگاران شهرستان به عنوان روابط عمومی ادارات شناخته شده نبودند.
معاون فرماندار در ابتدای جلسه هدف از تشکیل روابط عمومی ها را انعکاس اقدامات دستگاهها، پوشش خبری و تحلیل در خبرگزاری هاست.
محمد محمدی با بیان اینکه اقدامات خوبی در ادارات انجام می شود، افزود: با این وجود انعکاس خبری ضعیف است.
وی هدف از تشکیل این شورا را انعکاس اقداماتی که به عنوان شرح وظایف صورت می گیرد، را عنوان کرد و گفت: باید با همکاری و هماهنگی روابط عمومی فرمانداری شهرستان، انعکاس اخبار در رابطه با ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان تقویت شود.
در ادامه اعضای این شورا به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که البته بیشترین گله مندی مربوط به عدم تناسب این پست با پست تخصصی آنها و نیز چند مسئولیتی بودنشان بود.
یکی دیگر از خواسته های اعضای این شورا، برگزاری کلاس های آموزش خبرنویسی بود تا با نحوه خبرنویسی و اجزای آن آشنا شوند.
رفع نواقص و کمبودهای سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه روابط عمومی و همچنین تولید خبر، حمایت از روابط عمومی ها و تبادل خبر با سایر روابط عمومی ها از دیگر خواسته های اعضای این شورا بود.
در پایان این جلسه مصوب شد که فعالیت روابط عمومی های در فضای مجازی و در بسترهای مجاز افزایش یابد تا منجر به انعکاس اقدامات ادارات و دستگاهها و تزریق روحیه امید به جامعه شود.
من حیث المجموع آنچه از این جلسه برداشت شد این بود که با این وجود اینکه به اقرار خود روابط عمومی های ادارات شهرستان دهگلان، اکثریت قریب به اتفاق آنها با الفبای خبرنویسی بیگانه بودند اما می توان گفت خود مسئولین ادارات مربوطه نیز با اهمیت این پست آشنا نیستند چرا که اگر جز این بود در راستای نه افزایش، بلکه آشنا کردن حداقلی روابط عمومی ها با الفبای کار در این حوزه اقداماتی از جمله برگزاری کلاس های آموزشی و نیز افزایش سواد رسانه ای انجام می دادند.
باید توجه داشت که روابط عمومی مقوله گسترده ای است که تنها در گرفتن چند عکس از مراسمات و گذر سطحی از خبرات خلاصه نمی شود بلکه نیروهای روابط عمومی باید تمام کانال‌های ارتباطی با سازمان را تحت نظر داشته باشند و با یافتن نکات و نظرات منفی از محیط خارج و مخاطبان، کاستی‌ها و نارضایتی‌ها را به درون سازمان انتقال دهند و با پیدا کردن نکات و نظرات مثبت، از آنها برای تبلیغات مؤثر استفاده کند. در حقیقت روابط عمومی نماینده‌ای برای ارتباط سازمان با محیط خارج است. امید است که این مهم، مورد توجه مسئولین قرار بگیرد.

جامعه روابط عمومی