با نگاهی به پورتال سازمان حفاظت محیط زیست، با جای خالی مطالب مرتبط با بحران‌های محیط زیستی کشور مواجه شده و در عوض با گزارش‌هایی از سفرها و یا اقدامات نمایشی مسئولان این سازمان روبه‌رو می‌شویم. گویی معضلات محیط زیستی روز که در رسانه‌ها مطرح شده و به دغدغه نه تنها فعالان محیط زیست بلکه […]

با نگاهی به پورتال سازمان حفاظت محیط زیست، با جای خالی مطالب مرتبط با بحران‌های محیط زیستی کشور مواجه شده و در عوض با گزارش‌هایی از سفرها و یا اقدامات نمایشی مسئولان این سازمان روبه‌رو می‌شویم. گویی معضلات محیط زیستی روز که در رسانه‌ها مطرح شده و به دغدغه نه تنها فعالان محیط زیست بلکه بخش گسترده‌ای از جامعه تبدیل شده حتی از اهمیتی حداقلی برای این سازمان برخوردار نیست تا دست کم شاهد ارائه توضیحات و راهکارهایی مرتبط از سوی مسئولان این سازمان باشیم.

 

دغدغه‌هایی در خصوص بحران آب، گرد و غبار، واگذاری مناطق حفاظت‌ شده، عواقب ایجاد قرق‌های اختصاصی، ضعف نیروی اجرایی محیط زیست، خشک شدن تالاب‌ها، نبود امکانات کافی برای مهار آتش‌سوزی‌ها، معدنکاوی در زیستگاه‌های شاخص، نابودی جنگل‌های بلوط زاگرس، هجوم آفرودبازها به زیستگاه‌ها، عدم پیگیری تخلفات شکار و صید و البته معضلات گسترده حیات وحش که علی‌رغم قرار گرفتن در مرکز توجه جامعه، جایی در گزارش‌های روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست ندارد. گویی، حفاظت از حیات وحش از اصل جزو وظایف این سازمان نبوده و نیست.

 

 

این در حالی است که عملکرد روابط عمومی این سازمان در زمینه برقراری ارتباط میان مسئولان و رسانه‌ها هم به مراتب ضعیف‌تر از پیش شده به گونه‌ای که عملاً امکان گفت‌وگو با مسئولان این سازمان برای رسانه‌های غیرخودی میسر نیست. چه بسیار پرسش‌ها، شبهات و انتقاداتی که نه تنها پورتال سازمان حفاظت محیط زیست از پرداختن به آنها خودداری کرده بلکه تلاش رسانه‌ها برای یافتن پاسخ مسئولان سازمان به آنها هم بی‌نتیجه مانده است. در وصف عدم دسترسی رسانه‌ها به مسئولان محیط زیست، همین بس که از زمان روی کار آمدن کلانتری، مسئولان معاونت محیط زیست طبیعی این سازمان به جز چند رسانه دولتی، تا کنون به پرسش‌های سایر رسانه‌ها پاسخی نداده‌اند.

 

به نظر می‌رسد زمان آن فرا رسیده که کلانتری با تجدید نظری در نحوه مدیریت روابط عمومی سازمان متبوعش،‌ به جای پاک کردن صورت مسئله‌های محیط زیستی کشور، زمینه را برای انعکاس آنها فراهم کرده و رویکرد مسئولان را از طریق پورتال سازمان و رسانه‌ها به اطلاع جامعه برساند.

منبع: تسنیم

جامعه روابط عمومی