معرفی دانشکده خبر تهران
شناسه خبر : 4850 | تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۴:۰۵ | 1692 بازدید

دانشکده خبر سال۱۳۷۴خ. درپی نیاز سازمان خبرگزاریِ جمهوریِ اسلامی به آموزش نیروهای تجربی با ۲۵ دانشجوی کارمند ایرنا کار خود را آغاز کرد.

نخستین گروه دانشجویان این دانشکده، دو سال بعد (۱۳۷۶) با مدرک کاردانیِ خبرنگاری فارغ‌التحصیل شدند. هم‌زمان با ورود این دانش‌آموختگان به فضای حرفه‌ای شغلی، دانشکده توانست زیر نظر دانشگاه جامع «علمی-تکنولوژیِ» آن روزها (۱۳۷۶) از کنکور سراسری ۴۵ دانشجو در سه رشته‌ی: «خبرنگاری، عکاسیِ خبری، مترجمیِ خبر انگلیسی» با گزینش علمی، نخستین دانشجویان عام و رسمیِ خود را بپذیرد. شیوه‌ی گزینش علمی –که از آن سال باب شد- تا سال ۱۳۸۵ چنین بود، که سازمان سنجش سه برابر ظرفیت به دانشکده دانشجو معرفی می‌کرد. با توجه به نیمه‌متمرکز بودن رشته، با انجام مصاحبه و گزینش علمی، یک‌سوم معرفی‌‌شدگان پذیرفته و ثبت‌نام می‌شدند. از سال ۱۳۸۵ به بعد با اعلام دوره‌های پودمانی درعمل گزینش دانشجو کم‌رنگ گردید؛ و کمابیش تمامی متقاضیان ثبت نام می‌شدند.

در گذر زمان تعداد رشته‌ها از یک رشته‌ی خبرنگاری به سه رشته‌ی خبرنگاری، با ۶ گرایش در دو مقطع کاردانی و کارشناسی،‌ عکاسی خبری و مترجمی خبر انگلیسی رسید. سپس با فراز و نشیب‌های صورت‌گرفته، ‌آموزش پودمانی لغو و رشته‌های ترمی گسترش یافت.

هم‌اکنون متقاضیان دارای دیپلم و پیش‌دانشگاهی با ثبت نام در سایت دانشگاه «جامع علمی- کاربردی» و انتخاب دانشکده خبر می‌توانند در ۱۳ رشته و سه مقطع تحصیلی (کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد) تحصیل نمایند.

پایداریِ دانشکده خبر در گذر این سال‌ها مدیون خانواده‌ی یک‌پارچه‌ی پیش‌کسوتان و دانشجویان دانشکده بوده‌است. سال ۱۳۸۴ شورای عالیِ اداری، خواهان انحلال مراکز آموزشیِ سازمان‌ها و نهادهای دولتی شد. دانشکده خبر نیز باسرعت به سوی انحلال پیش می‌رفت؛ اما پس از واکنش رسانه‌ها و اقدامات دانشکده با دستور شخص رییس‌جمهوریِ وقت (آقای خاتمی) انحلال این دانشکده از دستور کار شورای عالیِ اداری مستثنا و موضوع کأن لم یکن اعلام شد. بدین ترتیب، دانشکده خبر کماکان متولّیِ آموزش‌های خبری و رسانه‌ای با مالکیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و درنهایت خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خوانده شد.

هم‌اکنون این دانشکده با یک‌هزار و هفتاد دانشجو در سه مقطع: کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، با وجود زیرشاخه‌های رشته‌ی ارتباطات، هم‌چنان کانون اصلی و مرکزیِ خبرنویسی و شاخه‌های گوناگون آن است.

با ورود دکتر محمود احمدی‌افزادی، دانشکده توانست در سال ۱۳۹۲، نخستین دوره‌ی «خبرنگاریِ بین‌المللی» را در مقطع کارشناسی‌ارشد راه‌اندازی کند.


ثبت دیدگاه
    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.