با رشد اشکال مختلف رسانه ها، سواد جدید تاثیر زیادی بر محیط های آموزشی، اجتماعی و تجاری گذاشته است. رسانه های الکترونیکی و دیجیتال بر راهکارهای کسب و کار و نحوه یادگیری و زندگی روزمره ما، حتی نوشتن مقالات و انجام تحقیقات تاثیر می گذارند.

جامعه روابط عمومی ؛ با رشد اشکال مختلف رسانه ها، سواد جدید تاثیر زیادی بر محیط های آموزشی، اجتماعی و تجاری گذاشته است. رسانه های الکترونیکی و دیجیتال بر راهکارهای کسب و کار و نحوه یادگیری و زندگی روزمره ما، حتی نوشتن مقالات و انجام تحقیقات تاثیر می گذارند.

چهار مهارت مهم وجود دارد که به بیننده یا خواننده کمک می کند تا معنی را درک کند. این چهار مهارت عبارتند از:

  • دسترسی به رسانه ها،
  • سواد رسانه ای که معمولا به معنای عمیق تر و تجزیه و تحلیل کار می پردازد،
  • توانایی ارزیابی پیام ها
  • توانایی ایجاد رسانه برای بیان نظرات خود.

 

سواد رسانه ای:
شکل جدیدی از سوادآموزی است که بدلیل پیشرفت رسانه های نوپدید و مدرن حاصل شده است. بسیاری از افراد سواد را تنها در توانایی خواندن و نوشتن می دانند، اما به دلیل انفجار اطلاعات و تکنولوژی در جامعه امروز، بسیاری معتقدند تعریف سواد آموزی تغییر یافته و باید تا ایده های برقراری ارتباط، عملکرد در جامعه و برخورد با همه اشکال اطلاعات در عصر فناوری گسترش یابد.

در حالی که تعریف سابق سواد آموزی، رسانه های چاپی را به عنوان مرکز ثقل خود در نظر می گرفت، گفتمان تازه سواد آموزی باید شامل سایر انواع رسانه ها باشد. ما بر روی پتانسیل و ظرفیت رسانه های اجتماعی مرتبط با سلامت نوجوانان و جوانان تمرکز می کنیم که تقریبا همه کاربران رسانه های اجتماعی را شامل می شوند.

اما مشکلی اساسی در این زمینه تامین سلامت آنها و چگونگی پرداختن به مسایل بهداشتی آنهاست. رسانه های اجتماعی فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط بهتر نوجوانان و جوانان در ارائه مراقبت های بهداشتی، آموزش بهداشت و سیاست های بهداشتی در اختیار ما می گذارند. با این حال، چالش هایی نیز در زمینه استفاده از رسانه های اجتماعی وجود دارد، از جمله آنها می توان به ایجاد یک قاعده ارزشمند و تبیین یک چارچوب مناسب مبتنی بر شواهد عینی برای اندازه گیری تاثیر رسانه های اجتماعی بر سلامتی اشاره کرد.

رسانه های اجتماعی وسیله ای رایج برای تعامل با نوجوانان و جوانان هستند. آنها در این شبکه های به ایجاد، به اشتراک گذاری و تبادل اطلاعات در جوامع مجازی و شبکه ها می پردازند. رسانه های اجتماعی به شرکت کنندگان این امکان را می دهند که مصرف کنندگان محتویاتی باشند که بعدا مورد بحث، اصلاح و اشتراک قرار می گیرد.

سیستم عامل های رسانه های اجتماعی متنوع و تکاملی هستند و سایت های شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها و میکروبلاگ ها (توییتر)، اشتراک(فیس بوک)، انجمن های اینترنتی، پادکست ها، ویکی پدیا، عکس یا ویدئو و مجازی بازی را شامل می شوند.

چالش هایی نیز در مورد حفظ حریم خصوصی، محرمانه بودن اطلاعات و حرفه ای بودن در هنگام ارتباط با (بیماران) کاربران آنلاین بوجود می آید. این مسائل شاید برای نوجوانان و جوانان کمتر از خطرات به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی در اینترنت و در معرض خطر قربانی و ایجاد هویت های متفاوتی از رسانه های خصوصی اجتماعی نباشد.

استفاده از سیستم های ایمن شبکه ها و رسانه های اجتماعی با ایجاد انتظارات در مورد حفاظت از حریم خصوصی، زمان پاسخ پیام و استفاده مناسب از خدمات آنلاین راههای شخصی برای مقابله با خطرات فضای مجازی هستند. درحالی که مهارت های سواد رسانه ای می تواند به جوانان و بزرگسالان برای رویارویی با خطرهای رسانه نوپدید کمک کند .

 

مهارت های سواد رسانه ای میتواند شامل موارد ذیل باشد.

 • مهارت های تفکر انتقادی را توسعه دهیم
 • متوجه شویم که چگونه پیام های رسانه ای فرهنگ و جامعه ما را شکل می دهند
 • استراتژی های بازاریابی هدف را شناسایی کنیم
 • تشخیص آنچه رسانه ساز می خواهد ما را به ایمان آوردن و یا انجام دادن آن وادار کند.
 • تعصب، چرخش، اطلاعات غلط و دروغ را تشخیص دهیم
 • پیام های رسانه ای را بر مبنای تجارب، مهارت ها، باورها و ارزش های خود ارزیابی کنیم
 • پیام های رسانه ای خود را ایجاد و توزیع کنیم
 • مدافع عدالت رسانه ای باشیم.

جامعه روابط عمومی