سیستم اطلاعات بیمارستان به انگلیسیHospital Information System   به معنای پیاده‌سازی یکپارچه تولید اطلاعات لازم برای مدیریت تمامی فعالیت‌های مربوط به سلامت، از قبیل برنامه‌ریزی، نظارت، هماهنگی و تصمیم‌گیری است

سیستم اطلاعات بیمارستان به انگلیسیHospital Information System   به معنای پیاده‌سازی یکپارچه تولید اطلاعات لازم برای مدیریت تمامی فعالیت‌های مربوط به سلامت، از قبیل برنامه‌ریزی، نظارت، هماهنگی و تصمیم‌گیری است. همچنین پشتیبانی از فعالیت‌های بیمارستان در سطوح کاربردی، تاکتیکی و استراتژیک  را برای بیمارستان فراهم می کند. وظیفه اصلیHIS ، جمع آوری و ذخیره اطلاعات به صورت یکپارچه با استفاده از کامپیوتر و وسایل ارتباطی است.

 

هدف از HIS، استقرار یک سیستم پردازش، بازیابی و ارتباط دادن مراقبت بیمار و اطلاعات اداری برای تمامی فعالیت‌های مربوط به بیمارستان است. در یک سیستم اطلاعات بیمارستانی، داده ها به صورت منسجم در پایگاه داده‌ها ذخیره می شوند و در دسترس کاربران مجاز، در محل و در زمانی که داده‌ها مورد نیاز است و در فرمتی که با نیازهای خاص کاربر منطبق باشد، قرار داده می شوند.

 

به طور کلی موارد ذیل از اهداف HIS یکپارچه هستند :

  • استفاده موثرتر از منابع محدودی که برای مراقبت از بیمار در دسترس هستند.
  • بهبود کیفیت خدمت رسانی به بیمار
  • پشتیبانی از تحقیق در زمینه های آماری از جمله درمان بیماری ها، مصرف داروها و ...
  • پشتیبانی از آموزش
  • حفظ سوابق مراجعه بیمار و بازیابی سریع سوابق بیمار در صورت لزوم
  • پشتیبانی و به روز رسانی یکپارچه سیستم برای مراکز تحت پوشش
  • یکپارچه سازی فرمت ورود اطلاعات به نرم افزار و فرمت گزارش ها

 

گسترش این سیستم در دهه ۹۰ در جوامع مختلف از جمله ایران اهمیت و جایگاه آن را بیشتر روشن می‌نماید .پیاده سازی این سیستم در بیمارستان‌های مناطق مختلف کشور بیانگر فراهم شدن زیرساخت فرهنگی، تکنولوژی مناسب جهت ایجاد و تکمیل سیستم‌های بهداشتی مطابق بااستانداردهای جهانی است.

 

در سال‌های اخیر با پیشرفت سریع تکنولوژی "HIS" صورت جدیدتری به خود گرفته که نه تنها از مقوله مدیریتی بلکه از مقوله بالینی مورد توجه بسیار قرار گرفته‌است .وجود تجهیزات مجهز به امکانات کامپیوتری کلینیکی و همچنین نر م افزارهای طراحی شده مخصوص بخشهای کلینیکی و پاراکلینیکی و استفاده جوامع پیشرفته پزشکی از این گونه نرم‌افزارها و استفاده از آن در ارتباطات بین‌المللی و لزوم حفظ محرمانگی و[خصوصی سازی]، در حیطه HIS موجب شده که این مجموعه پیچیده اطلاعات و فناوری به سمت معماری اطلاعات یکپارچه پیش رود

 

پیش از پیاده سازی نرم افزار HIS باید به موارد ذیل توجه نمود:

-باتوجه به اهمیت بسیار زیاد درمان و سلامت جامعه و هزینه بر بودن تحقق این مهم.

-با توجه به سرعت پیشرفت در متد های درمانی و خلق سخت افزارهای پیشرفته در زمینه درمان بیماران.

-با توجه به محدودیت منابع مالی سلامت .

-با توجه به این واقعیت که درصد بالایی از منابع مالی سلامت در زمینه درمان بیماران بستری هزینه می گردد. مدیریت صحیح نیروهای استراتژیک انسانی و بدور از روشهایی همچون  آزمون و خطا ، استفاده نمودن از سیستم های یک پارچه ایی که توانایی پوشش دادن امور مالی و اسناد پزشکی در این مراکز را بدرستی انجام دهند بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

 

 

 

از نشانه های عدم یکپارچگی در سیستم نرم افزاری اطلاعات بیمارستانی (HIS) موارد ذیل می باشد:

 

۱-عدم توانایی در کنترل نمودن استوک بخشها (مشخص نمودن مانده اقلام موجود ) توسط سیستم اطلاعات بیمارستانی.

۲-عدم ارتباط بین سخت افزار دستگهای آزمایشگاهی و تشخیصی با سیستم اطلاعات بیمارستانی .

۳-عدم امکان ورود و خروج  دارو و لوازم پزشکی در سیستم اطلاعات بیمارستانی . ( انبار دارویی و انبار تجهیزات پزشکی )

۴-عدم وجود سیستم کدینگ واحد برای ثبت اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی در تمامی مراکز درمانی.

۵-عدم وجود اسامی پزشکان شاغل در مراکز درمانی تابع دانشگاه علوم پزشکی بصورت کامل در تمامی سیستم های نرم افزاری مورد استفاده در بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی.

 

با توجه به موارد فوق و مواردی از این دست  بسیار مهم می باشد سیستم نرم افزار بیمارستانی مورد استفاده تا حد امکان کامل و بدون نقص باشد خصوصا در مراکز درمانی بزرگ که تنوع خدمات درمانی انجام شده زیاد بوده و دارای چندین اتاق عمل و بخشهای متعدد برای بستری نمودن بیماران می باشد . میدانیم  مهمترین ابزار جمع آوری ، محاسبه و گزارشگیری درآمد سیستم HIS می باشد.

 

از نیمه دوم اردیبهشت ماه  سال ۱۳۹۳ با اجرایی شدن نظام تحول سلامت ، تغییرات زیادی در نحوه محاسبه و تهیه اسناد بیمه بوجود آمد که برای نمونه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-الزام درمان بیماران حتی اگر برای انجام خدمات پزشکی یا انجام آزمایشات و یا رادیو گرافی و . همچنین نیاز به اعزام بیمار به مرکز درمانی دیگر باشد. (بیماران بین بیمارستانی)

-نحوه تعلق گرفتن و محاسبه یارانه سلامت به خدمات پزشکی ، داروهای مصرفی و لوازم پزشکی مورد نیاز برای درمان بیماران از قوانین واحدی تبعیت می کنند.

-نحوه تهیه اسناد بیمه برای سازمانهای بیمه گر خصوصا بیمه های پایه از تنوع زیادی برخوردار می باشد .

 

با توجه به اجرایی شدن این تغییر و تحولات بسیار مهم در زمینه سلامت بیش از پیش می باید به سمت یک پارچه نمودن سیستم HIS حرکت نمود. رعایت موارد فوق که بصورت بسیار خلاصه بیان شد باعث برگشت مبالغ قابل ملاحظه ایی به چرخه درآمد مراکز درمانی خواهد شد.درضمن باعث کاهش کسورات اعمال شده توسط سازمانهای بیمه گر خصوصا در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی که بسیار گران قیمت می گردد و همینطور از باعث شفاف شدن هرچه بیشتر در زمینه محاسبه پرونده بیماران خواهد گردید

 

به قلم : احمد روغنی

 

جامعه روابط عمومی