در حسرت فهم درست، پژوهش‌ها و تحقیقات نمونه دکتر مهدی محسنیان‌راد است که از سال‌های جوانی تاکنون در چند حوزه از فعالیت‌های او را شامل می‌شود؛ مجموعه‌ای که به خوبی مي‌توان از طريق آن سير تحولات دانش ارتباطات در ايران در حوزه‌های مذکور را ترسیم کرد.

عنوان کتاب: در حسرت فهم درست (روایت ۴۲ سال پژوهش ارتباطی در ایران)
نویسنده: دکتر مهدی محسنیان‌راد

در نخستین همایش روابط‌‌عمومی الکترونیک که در سال ۱۳۸۳ برگزار شد، به تصمیم هیأت علمی ‌همایش، از خدمات علمی ‌استاد کاظم معتمدنژاد تجلیل شد. هفت سال بعد، هیأت علمی ‌همایش تصمیم گرفت از خدمات علمی استاد مهدی محسنیان‌راد به دانش ارتباطات تجلیل شود. مقاومت ایشان در پذیرش این پیشنهاد و اصرار ما در انجام آن هنگامی ‌حل شد که مرحوم دکتر معتمدنژاد مداخله کرده و ایشان را قانع به پذیرش این پیشنهاد کرد. تجلی رابطه دیرینه استاد و شاگردی این دو گرامی‌ -که در آن روز، چهل و پنجمین سال باهم بودن را می‌گذراندند- هنگامی ‌به اوج رسید که استاد معتمدنژاد، یکی از پرشورترین سخنرانی‌ها را در مراسم تجلیل از او ایراد کردند.

وقتی تصمیم گرفتیم به مناسبت مراسم تجلیل از ۴۰ سال خدمات علمی دکتر مهدی محسنیان‌راد به دانش ارتباطات، مجموعه مقالات ایشان را در قالب کتابی چاپ و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم، فقط توانستیم برای روز موعود دو نسخه دیجیتال را آماده و مراسم نمادین رونمایی را برگزار کنیم اما پس از مراسم، به دلیل تصمیم ایشان بر جایگزین کردن تحقیقات منتشر نشده و حساسیت و دقت بالای استاد در انتشار کتاب، وقفه‌ای طولانی و چندماهه اتفاق افتاد ولی در عوض منتهی به اثری شد که ناشر به آن مباهات می‌کند.

مجموعه پیش‌رو، پژوهش‌ها و تحقیقات نمونه دکتر مهدی محسنیان‌راد است که از سال‌های جوانی تاکنون در چند حوزه از فعالیت‌های او را شامل می‌شود؛ مجموعه‌ای که به خوبی می‌توان از طریق آن سیر تحولات دانش ارتباطات در ایران در حوزه‌های مذکور را ترسیم کرد.

جامعه روابط عمومی