۱۱ هزار کانال موثر و مهم در کشور ۴۶۰ میلیون عضو دارند و بر محتوای کانالها از طریق ربات نظارت داریم. فضای مجازی

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با بیان اینکه ۱۱ هزار کانال موثر و مهم در کشور ۴۶۰ میلیون عضو دارند، گفت: بر محتوای کانالها از طریق ربات نظارت داریم.

به گزارش مهر، سید مرتضی موسویان، در جلسه هم اندیشی همایش سواد رسانه ای افزود: به دنبال نیاز کشور و با توجه به زیرساختهای مرکز فناوری اطلاعات، به دنبال اجرای طرح سما (فضای سالم، مفید و ایمن) در فضای مجازی هستیم.

وی در ادامه افزود: همایش اول همایش مسئولیت اجتماعی بود یعنی با توجه به ضرورت های قبول مسئولیت فضای مجازی با زیرساخت هایی که در مرکز ایجاد کردیم به دنبال ایجاد فضای مجازی مناسب هستیم. در این راه اقداماتی انجام شده این کاری که آغاز شده یک درخت جوان و آسیب پذیر است که باید حمایت کرد تا قوی شود.

رییس مرکز رسانه های دیجیتال ادامه داد: اواخر این ماه همایشی با تعداد زیادی از اندیشمندان فضای مجازی خواهیم داشت تا این درخت را قوی تر کنیم. در ایران در مرحله نوشتن ایده عالی کار می کنیم و در مرحله رفع الزامات تخصیص داده می شود و در اجرا به اهداف تعیین شده نمی رسیم. همایش اول این درس را به ما داد که می توانیم با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان، وزارت علوم، وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات در کنار یکدیگر همایش تاثیرگذاری برگزار کنیم.

 

 

موسویان خاطرنشان کرد: در ایران تنها ۶ قاون و سند بالادستی در حوزه فضای مجازی داریم در حالیکه در آمریکا از سال ۲۰۰۰ تا کنون ۲۳۰ قانون در این زمینه تصویب شده است. ما نیاز به دستکم ۳۵ قاون در زمینه فضای مجازی داریم.

وی افزود: فضای مجازی ایمن برگرفته از الگوی جهانی اینترنت ایمن است که و میخواهیم کامل تر از آمریکا و ترکیه آن را اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: انجمن سواد رسانه ای ایران برای اولین بار در ایران ثبت شد. از همه افراد می خواهیم در آن نقش مثبت داشته باشند در خصوص فضای مجازی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال های گذشته مصوبات زیادی داشتیم اما هنوز خلأهایی وجود دارد ولی هنوز ۳۵ قانون داریم که با تصویب آنها در مجلس می توانیم خلأها را پر کنیم. ما در وزارت فرهنگ و ارشاد سه بخش را ملزوم و لازم دیدیم، ثبت و صدور مجوز، حمایت و نظارت.

موسویان در پایان بیان کرد: هدف از ثبت و صدور مجوز ایجاد فضای امن و سالم برای فضای مجازی است، هدف از حمایت ایجاد انگیزه برای مشارکت حداکثری فعالین فضای مجازی است. هدف از نظارت، نظارت بر مجوزهای داده شده و باز پس گیری آن پس از احراز تخلف است. آنچه که برای تشکیل این زیست بوم لازم است دو مشخصه است یکی مشارکت مردمی و مشارکت نهادهای حاکمیتی و دیگری اینکه باید قبول کنیم فضای مجازی باید مدیریت شود.

وی اضافه کرد: ۱۱ هزار کانال مهم و موثر در کشور داریم که ۴۶۰ میلیون عضو دارند و تاکنون ۶۰ درصد کانالها ثبت شده اند.

رییس مرکز رسانه های دیجیتال با بیان اینکه برای پنچ هزار ناشر امضای الکترونیکی تعریف شده است، گفت: همه کانالها را از طریق ربات تحت نظر داریم و برای رباتها هم شامد (شناسه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال) تعریف می شود. استعلام شامد در سایت ساماندهی قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: یارانه کاغذ باید به فضای مجازی منتقل شود زیرا تا یارانه کاغذ هست، ناشران انگیزه ای برای انتقال به فضای مجازی ندارند.

جامعه روابط عمومی