مدیریت زمان یکی از ضروریات زندگی امروز است. با وجود مسئولیت های مختلفی که بر عهده داریم یا ضرب العجل هایی که مجبوریم خودمان را با آنها هماهنگ کنیم زمان را به طرز سخاوتمندانه ای از دست میدهیم

مدیریت زمان یکی از ضروریات زندگی امروز است. با وجود مسئولیت های مختلفی که بر عهده داریم یا ضرب العجل هایی که مجبوریم خودمان را با آنها هماهنگ کنیم زمان را به طرز سخاوتمندانه ای از دست میدهیم! مهم نیست چقدر وقت صرف آپدیت نرم افزارهای مدیریت برنامه می کنید؛ اگر نتوانید با برنامه هایتان هماهنگ شوید پروژه های اساسی را از دست خواهید داد. به شخصی برخوردم که کارگر کارخانه تولید ماکارانی بود این شخص توانایی عجیبی داشت؛ در آن واحد در دو مکان حضور داشت! او با هماهنگ کردن دستگاهای بخشی که در آن کار میکرد توانسته بود زمانی را به استراحت اختصاص بدهد و هر بار هم که مدیران کارخانه تصمیم به تعویض او می گرفتند جایگزین مناسبی یافت نمی شد.

 

تا به حال به این نکته فکر کرده اید که چطور مادرتان از پس همه کارها و مدیریت خانه برمی آید؟ شاید با خودتان بگویید آنها هیچ زمانی برای استراحت ندارند و مجبور هستند کارهای زیادی را در فرصت کمی انجام دهند.

 

در ادامه چند نکته ای که به مدیریت زمان کمک شایانی میکند را با شما در میان میگذارم:

 

۱-  سخن چین و پی گیر موضوع های بی اهمیت و غیرجدی نباشید.

وقتتان را صرف چت کردن و صحبت درباره زندگی این و آن نکنید. اولا حرف زدن در مورد آنها زندگی شما را آسان تر نمیکند. ثانیا آنقدر وقت تنگ است که مجالی برای این کارها نمی ماند. بیشتر افراد روزی حداقل نیم ساعت را صرف این کار میکنند. از این افراد فاصله بگیرید و اگر بحث اینچنینی پیش آمد عذرخواهی کرده و مکالمه را تمام کنید. برخی افراد هم به اندازه ای که از زندگی فلان ستاره سینمایی یا هنری خبر دارند از زندگی خودشان چیزی نمی دانند!

عادت های خود را تغییر دهید و به جای این کارها وقت خود را صرف مطالعه، مراقبه و… کنید. اگر شما مراقب زندگی خود باشید، جهان قول میدهد که مراقب خودش باشد!

 

۲- زمان های خاصی را به آنلاین بودن اختصاص بدهید.

خاموش کردن دکمه مودم را روزی چند بار تمرین کنید! اگر میخواهید به زندگیتان برسید ساعت هایی را دور از دنیای مجازی بگذرانید. با وجود هر پنج دقیقه چک کردن واتس اپ یا تلگرام وقتی برای رسیدگی درست به باقی کارها نمی ماند. زمان های مشخصی را به آنلاین بودن اختصاص بدهید مثلا هر فلان ساعت یکبار یا بعد از تکمیل فلان کار. از زمان های آنلاین و آفلاین بهترین استفاده ممکن را ببرید.

 

۳-  منظم باشید.

پیدا کردن وسایل در انبوهی از بی نظمی، زمان زیادی را تلف می کند. اگر آن وسیله را پیدا نکنیم هم که وضع به مراتب بدتر می شود. این وسیله هرچیزی میتواند باشد. از سویچ ماشین گرفته تا نسخه داروها، کتاب و ... پس منظم باشد. یکی از کارهای مهم اختصاص زمانی به مرتب کردن وسایل است. اتاق منظم تر، استرس کمتر.

 

۴-  کار امروز را به فردا نیاندازید.

یکی دیگر از مشکلات همه گیر به تعویق انداختن کارهاست. کار هر روز را همان روز، حتی همان لحظه انجام بدهید. قبضی باید پرداخت شود؟ پرداخت کنید. کسی را باید ببنید؟ همین امروز وقت تعیین کنید. ماشین باید تعمیر شود؟ همین امروز تعمیر کنید و… اهداف مناسب هر روز، ماه و سال را تعیین کنید و دست از اعتیاد قدیمی “ فردا انجامش میدهم” بردارید. فردایی که منتظر آن هستید هیچگاه نمی آید.

 

 

۵-  از زمان های سوخته بهترین استفاده ممکن را ببرید.

دست به سینه توی صف نایستید که زمان در حال از دست رفتن است. افراد زیادی هستند که ساعتها در اتاقهای انتظار مینشینند و کار خاصی انجام نمی دهند. کار کوچکی که باید انجام بدهید را با خود داشته باشید. این کار میتواند، یک کتاب، جواب دادن به یک ایمیل، نوشتن نامه، تکالیف کلاسی و… باشد. برای یکبار که این کار را انجام بدهید در وجودتان نهادینه میشود. ما افراد چند وظیفه ای زمانگرایی هستیم. پس میتوانیم “فقط” منتظر نباشیم!

 

۶- خواب کافی

خواب زیاد هم یکی دیگر از خوره های زمانی است. اینکه تا دیر وقت بیدار بمانید و روز بعد از کارهایتان عقب بمانید اصلا جالب نیست. سعی کنید جدول زمانی برای خود تنظیم کنید و به موقع بخوابید تا روز بعد سرحال و آماده به اهدافتان بپردازید.

 

۷ - برای هر روز، ماه و سال هدفی تعیین کنید.

هرکدام از ما نیاز داریم تا اهدافی تعیین و زمان خاصی را برای رسیدن به آنها تنظیم کنیم. معمولا همه ما چشم اندازه یک روزه ای داریم ولی کمتر اتفاق می افتد که به اهداف ماهانه یا سالانه بیاندیشیم. اگر هدف بلند مدتی دارید این نوع نگاه موثمر ثمر خواهد بود. به طور مثال اگر قرار است در مسابقه دو شرکت کنید. آمادگی برای این موضوع یک سال زمان میبرد و با تقسیم این هدف به اهداف کوچکتر کار ساده تر خواهد بود. مثلا با خود قرار بگذارید که سه ماه اول را ۱۰ کیلومتر در روز بدوید، سه ماه دوم ۲۰ کیلومتر و همین طور تا جایی که به مرز آمادگی برسید.

 

هرچه بیشتر بر زمان مسلط شویم، بهره وری بیشتر خواهیم داشت. “اغلب افراد موفق مدیران زمان موفقی هستند.”

 

 

 

 

جامعه روابط عمومی