پیگیری و تحقق حقوق شهروندی نیازمند حمایت نظارت عمومی و تلاش رسانه ها در شناسایی، نقد و تحلیل زمینه های نقض حقوق شهروندی و صیانت از فضای رسانه ای کشور است.

معاون حقوقی،امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پیگیری و تحقق حقوق شهروندی نیازمند حمایت نظارت عمومی و تلاش رسانه ها در شناسایی، نقد و تحلیل زمینه های نقض حقوق شهروندی و صیانت از فضای رسانه ای کشور است.

حسین نوش آبادی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به رونمایی از منشور حقوق شهروندی توسط حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در رابطه با منشور ۱۲۰ ماده ای حقوق شهروندی و بیانیه رییس جمهوری در این باره گفت: جایگاه حقوق شهروندی در قانون اساسی تحت عنوان ' حقوق ملت' شناخته شده و دولت را مسئول و موظف به تامین این حقوق مانند حق حیات، حق برخورداری از کرامت انسانی، عدالت، آزادی و زندگی شایسته نموده است.

 

 

معاون حقوقی وزیر ارشاد

معاون حقوقی وزیر ارشاد

 

 

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: همه شهروندان ایرانی باید از حقوق سیاسی و اجتماعی براصولی مانند کرامت انسانی، آزادی های مدنی و سیاسی همچون آزادی اندیشه،آزادی مطبوعات و رسانه ها،حق نظارت همگانی،حق سکونت، آزادی رفت و آمد، حق برخورداری از تابعیت،حق تعیین سرنوشت و اداره شایسته امور کشور،حق عضویت دراحزاب، تشکل ها و انجمن ها در چارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی برخوردار باشند.

معاون وزیر گفت: دولت وظیفه خود می داند در جهت تامین آزادی و امنیت شهروندان، دسترسی به عدالت و دادرسی عادلانه ،مصونیت حریم خصوصی از هرگونه تفویض غیرقانونی، حمایت و دفاع کند.
وی افزود: برخورداری ازنظام اقتصادی شفاف و رقابتی، حق مالکیت، حق برخورداری از مسکن، تغذیه و رفاه و تامین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی، کار و اشتغال مناسب برای مردم، آموزش و تحصیلات عالیه و مشارکت در حوزه های فرهنگی نیازمند مشارکت جدی مردم و فعال شدن رسانه ها و مطبوعات برای معرفی این حقوق در جامعه و همکاری و مسئولیت پذیری همه افراد در کشور است.

نوش آبادی افزود: با توجه به اینکه رئیس جمهوری وظیفه سنگین و خطیر اجرای قانون اساسی و پاسداری، حمایت و پشتیبانی از آزادی های فردی و اجتماعی را در چارچوب سیاست های کل نظام و قوانن جمهوری اسلامی را بر عهده دارد، از این رو تحقق این اهداف و تامین حقوق اساسی و حقوق شهروندی که منشور آن توسط رئیس جمهوری تهیه و ابلاغ شده است در گروی همکاری، حسن تعامل و ارتباط سازنده با مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان صدا و سیما و سایر نهادهای دولتی، عمومی و سازمانهای مردم نهاد است.

معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: همانطور که در بیانیه رییس جمهوری در رابطه با منشور حقوق شهروندی آمده است، دستگاه های تابع قوه مجریه وظیفه دارند ظرف مدت شش ماه از اعلام این منشور برنامه اصلاح و توسعه نظام حقوقی را در حوزه مسئولیت خود با تاکید بر تحقق هرچه بهتر حقوق شهروندی تهیه و به تصویب برسانند و هر سال گزارش اداره حوزه مسئولیت خود را در زمینه پیشرفت ها، چالش، موانع و راه حل های پیشنهادی به رئیس جمهور ارائه دهند.

نوش آبادی افزود: آگاهی بخشی، ظرفیت سازی و ارتقای فرهنگ عمومی و افزایش حساسیت، تعهد و مهارت مدیران نهادهای دولتی و غیر دولتی در صیانت از حقوق شهروندی و تشویق، حمایت و جلب مشارکت افراد، متخصصان، تشکل ها و نهادهای مدنی و خصوصی برای ارتقای فرهنگ عمومی و گسترش مطالبات همگانی و مقابله باهرگونه تعرض به حقوق شهروند در گروی همکاری همه قوا و ارکان حاکمیت حدود صلاحیت ها، منابع وامکانات در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که رسانه های عمومی می توانند نقش اثر بخشی در این رابطه داشته باشند.

به گزارش ایرنا، منشور حقوق شهروندی با هدف استیفا و ارتقای حقوق شهروندی و به منظور تدوین برنامه و خط مشی دولت، موضوع اصل ١٣۴ قانون اساسی تنظیم شده و شامل مجموعه‌ای از حقوق شهروندی است که یا در منابع نظام حقوقی ایران شناسایی شده‌اند و یا دولت برای شناسایی، ایجاد، تحقق و اجرای آنها از طریق اصلاح و توسعه نظام حقوقی و تدوین و پیگیری تصویب لوایح قانونی یا هرگونه تدبیر یا اقدام قانونی لازم تلاش جدی و فراگیر خود را معمول خواهد داشت.

این منشور در روز دوشنبه بیست و نهم آذر ١٣٩۵ در همایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور رییس جمهوری و حقوقدانان و وکلا رونمایی شد.

 

 

جامعه روابط عمومی