مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: مردم و رسانه ها باید در بحث حقوق شهروندی مطالبه گر باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: مردم و رسانه ها باید در بحث حقوق شهروندی مطالبه گر باشند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر کریمی در اولین جلسه کمیسیون آزادی های مدنی و شفافیت در روابط اقتصادی و اجتماعی زیر نظر کارگروه حقوق شهروندی که در محل سالن اجتماعات فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی برگزار شد، به نقش رسانه ها در ترویج، ارتقا و گسترش حقوق شهروندی اشاره و اظهار کرد: رسانه ها و مطبوعات با اطلاع رسانی همگانی نقش مهمی در ترویج، ارتقاء و گسترش حقوق شهروندی دارند.

 

وی با تاکید به اینکه نقش آفرینی رسانه ها در تبیین مفاهیم مربوط به حقوق شهروندی اجتناب ناپذیر است، خاطرنشان کرد: با توجه به این که فرهنگ شهروندی شامل کسب آگاهی درباره زندگی سیاسی، محیط اجتماع، آموزش عملی رفتار را در بر می گیرد، نقش رسانه ها در این عرصه اهمیت می یابد.

 

کریمی آگاهی‌بخشی به مردم درباره حقوق آنها، ایجاد مطالبه‌گیری در مردم برای احقاق حقوق آنها و تلاش مسئولان در جهت عملی شدن اراده و مطلبات مردمی را لازمه اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی دانست.

 

 

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در این نشست گفت: بعد از رونمایی از منشور حقوق شهروندی توسط رئیس جمهور در استان جلسات کارگروه حقوق شهروندی در دستگاه های مختلف تشکیل و گام های خوبی در این راستا برداشته شده است.

کریمی افزود: هفت کمیسیون شامل کمیسیون سلامت، کیفیت زندگی و محیط زیست پایدار، عدالت اجتماعی و کرامت انسانی، آزادی های مدنی و شفافیت در روابط اقتصادی و اجتماعی، رفاه اجتماعی و اشتغال، مشارکت اجتماعی، پاسخگویی مسئولان، کمیسیون اقتصادی و کمیسیون امور فرهنگی و آموزشی ذیل کارگروه حقوق شهروندی برای پیشبرد برنامه های حقوق شهروندی در استان پیش بینی شده است.

 

وی به حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر اشاره و اظهار کرد: یکی از مصادیق حقوق شهروندی انتخاب آزادانه مردم است که در این دوره از انتخابات نیز مردم رئیس جمهور و اعضای شورا را انتخاب کردند.

 

کریمی با بیان اینکه اساس بحث حقوق شهروندی و آزادی های مدنی برگرفته از دین اسلام و کلام اهل بیت و بزرگان است، تصریح کرد: سند حقوق شهروندی اولین منشور بعد از انقلاب اسلامی است که تاریخ مصرف آن محدود نیست هر چند که مورد بی مهری‌هایی هم قرار گرفت و برخی مدعی بودند که این حرکت سیاسی و حتی انتخاباتی و تبلیغاتی است.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی تاکید کرد: حقوق شهروندی باید تبدیل به گفتمان شود و در این راستا مطالبات مردم باید وارد جامعه شود، دستگاه های اجرایی و نهادهای مردمی به‌دنبال تدابیر قانونی لازم برای تحقق شهروندی باشند و همه پای کار باشند تا از حقوق مردم دفاع شود.

 

وی در عین حال تاکید کرد: هیچ گونه محدودیت قانونی در راستای تحقق حقوق شهروندی در کشور وجود ندارد بلکه مشکل در نحوه اجرا و اجتهاد قوانین و نوع سلایق افراد است.
کریمی سپس رویکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان را تشریح و اظهار کرد: در راستای اجرای برنامه های مرتبط با حقوق شهروندی موضوعات مرتبط با دستگاه اجرایی مربوطه همچنین برنامه های استانی و اقداماتی که در استان و شهرستان قابلیت تحقق دارد، مدنظر قرار می گیرد.

 

وی ادامه داد: همایش رسانه و حقوق شهروندی سال گذشته برای نخستین بار در کشور در ارومیه برگزار شد و اداره کل فرهنگ و ارشاد استان طبق ارزیابی های صورت گرفته برای سه سال متوالی در حوزه حجاب و عفاف و حقوق شهروندی جزو دستگاه های برتر معرفی شده است.

 

در ادامه این نشست اعضای کمیسیون آزادی های مدنی و شفافیت در روابط اقتصادی و اجتماعی نقطه نظرات خود را بیان کردند.

 

جامعه روابط عمومی