حالا تعدادی از شرکت های استارت آپی ایرانی آنقدر بزرگ شده اند که می خواهند وارد بورس شوند و مسوولان سازمان بورس اوراق بهادار به دنبال فراهم کردن شرایطی هستند که نام این شرکت ها هم روی تابلو بورس جایی پیدا کنند. دولت یازدهم از سال گذشته بخشی از تمرکز خود در بخش اشتغال […]

 

حالا تعدادی از شرکت های استارت آپی ایرانی آنقدر بزرگ شده اند که می خواهند وارد بورس شوند و مسوولان سازمان بورس اوراق بهادار به دنبال فراهم کردن شرایطی هستند که نام این شرکت ها هم روی تابلو بورس جایی پیدا کنند. دولت یازدهم از سال گذشته بخشی از تمرکز خود در بخش اشتغال و توسعه اقتصادی کشور را در حوزه حمایت از استارت آپ ها متمرکز کرد و حالا ورود برخی از شرکت های استارت آپی بزرگ در کشور به تالار مبادلات بورس هم قدمی در همین جهت است. اتفاقی که می تواند به رشد سرمایه گذاری عمومی در حوزه استارت آپ ها و شفاف شدن بازارهای مالی ایده در کشورمان منجر شود.

 

این تحولات در شرایطی صورت می گیرد که سال گذشته شاپور محمدی، رییس سازمان بورس حتی از حضور استارت آپ های کوچک هم در فرابورس حمایت کرد. او گفت: «با باز شدن تابلو بازار شرکت های کوچک و متوسط در فرابورس شرکت هایی که به طور استارت آپ و هایتک فعالیت می کنند، می توانند از مزایای این بازار به نحو مطلوب بهره مند شوند. همچنین ما معتقد هستیم که با قرار گرفتن صندوق های جسورانه تامین مالی شرکت های دانش بنیان و شرکت های با تکنولوژی و فناوری بالا امکان پذیر شود.»

 

 

همچنین دی آبان ماه سال گذشته هم گردهمایی با عنوان «معرفی استارت آپ ها و شتاب دهنده های بازار سرمایه» با حضور ۲۶ استارت آپ و با هدف ضرورت توجه به استارت آپ ها در بازار سرمایه از سوی کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار برگزار شد. در این مراسم میرصانعی، دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار گفت: معرفی استارت آپ های فعال کشور به ویژه آن دسته که قابلیت حضور در بورس را دارند رسالت فعالان بازار سرمایه است.

 

دی ماه سال گذشته تفاهم نامه تامین مالی جمعی برای کسب و کار های نوپا و استارت آپ ها منعقد شد که بر اساس این تفاهم نامه استارت آپ ها می توانند از طریق بورس تامین مالی کنند.

 

به نظر می رسد در ماه های گذشته همه مسیرها و راه ها برای حضور استارت آپ های بزرگ ایرانی در بورس و استارت آپ های کوچک در فرابورس طی شده است و حالا تنها این اتفاق نیاز به یک جرقه نهایی دارد. جرقه ای که باید منتظر بود و دید کدام استارت آپ به عنوان پیش رو عمل خواهد کرد.

 

منبع: روزنامه اطلاعات فناوران

جامعه روابط عمومی